Masthead header

“Fifty Shades of Grey” sansürsüz çevriliyor

İki çocuklu Erika Mitchell’in (49), E.L. James takma adıyla yazdığı üçlemenin ilki, bu hafta 50 bin kopyayla Pegasus Yayınları’ndan Türkiye’de de çıkıyor. ‘Erotik Roman’ kategorisinden yayınlanacak 576 sayfalık kitabın girişinde ve arka kapağında “Yetişkin okurlar için” ifadesi yer alacak.

Anastasia 20’li yaşlarda, henüz hayatının başında bir genç kız. Bir gün yolu, iş hayatında çok başarılı, ünlü bir girişimci olan Christian’la kesişiyor. Anastasia, en başından beri adama karşı temkinli. Onu ukala, kendini beğenmiş buluyor. Ama kitabın ilerleyen bölümlerinde bu tanımlamalar ‘Seksi, kontrolcü ve gizemli’ye dönüşüyor. Bunun nedeni belki de, kendini zaman zaman hayat ve ilişkiler konusunda beceriksiz bulması. Ayrıca aşk ve cinsellik, Anastasia’nın hayatında çok yeni kavramlar. Sadece eğitimine ve zekasına güveniyor. İşte tam da bu sebeplerden Christian, onun için dünyanın en çekici erkeği haline geliyor. Sonrasındaysa aralarında yakınlaşma başlıyor. Yalnız durum, alışık olduğumuz bir aşk hikâyesinden çok farklı.
Pegasus Yayınları editörlerinden Aycan Ak, “Evet, kitapta pornografik öğeler çok fazla. Ve tanınması da bu yorumlarla oldu. Ama üçlemenin geneline baktığınızda ortaya derin bir aşk hikâyesi çıkıyor. Hatta Türk kadını, tüm kadınlar gibi bir ilişkinin doğuşu ve gelişimine tanıklık etme duygusunu çok sevecek. Ama tabii ki bunun yanı sıra çoğunlukla açıklıkla konuşulmayan, cinsellik konusunun ele alınış biçiminin de ilgi çekecek unsurlardan olduğunu düşünüyoruz” diyor.
Genele bakıldığında bir aşk hikâyesi olsa da, kitapta yer alan sado mazoşizm unsurları oldukça fazla. Cinsel hayatında sıra dışı olan Christian, Anastasia’nın güvenini kazanmak ve ona zarar gelmeyeceğini teyit etmek için avukatlarına bir kontrat hazırlatıyor. İşte, yayınladığımız bu ‘kontrat’ı okuduğunuzda ne demek istediğimizi anlayacaksınız…

Yazar Erika Mitchell
HEPSİNİ KENDİM İÇİN YAZDIM

Londra doğumlu yazar Erika Mithcell, Şilili bir annenin ve İskoçyalı BBC kameramanı bir babanın kızı. Özel okul eğitimlerinin ardından televizyonculuk yaptı. 1987’de eşi Niall’la evlendi. Grinin 50 Tonu’nu yazmadan önce son izlediği ve etkilendiği film, Twilight serisi oldu.
Yabancı basında verdiği röportajlarda Mitchell, “Aslında sadece içinde çok fazla seks olan eğlenceli, iyi bir hikâye yazmak istedim. Basılmasını da hep hayal ettim. Ama çevremdeki herkes bunun mümkün olmadığını söylüyordu” diyor. Kendi yatakodası yaşamından pek bahsetmese de kitabı kendisi için yazdığını söylüyor ve ekliyor; “Bu bir orta yaş kriziydi.”

Pegasus Yayınları
BU KİTAP TOPLATILMAZ

Kitabın yayın haklarını satın alırken tereddüt yaşadınız mı?
– Hayır. Bütün dünyayı ele geçiren bir seriye çok az yayınevi hayır diyebilir. Kaldı ki pek çok yayınevinin talip olduğunu biliyoruz.
Türkçe’ye çevriminde herhangi bir sansür uygulandı mı?
– Kesinlikle bir sansür uygulamadık.
Kitabın toplatılma ihtimali olur mu sizce?
– Bizce olmaz. Çünkü benzer içerikte yayınlanmış sayısız kitap var. Eğer böyle bir içerik için bir sansür mekanizması devreye girecekse bahsettiğimiz bütün diğer kitapların da bu mekanizmadan nasibini alması gerekir. Böyle bir şeyin olmasını zaten hiç istemeyiz çünkü yayıncılığa vurulacak bir darbe olur, daha da önemlisi bu tarzda kitapları okumak isteyen herkese saygısızlık olur.
Kitabın toplatılma ihtimaline karşın bir plan hazırladınız mı?
– Hayır. Çünkü, düşünce ve ifade özgürlüğünün görece daha yüksek olduğu Batı ülkelerinin yanı sıra, cinselliğin daha büyük ölçüde tabu olarak görüldüğü ülkelerde de kitap sorunsuz yayımlandı.

Hürriyet (10 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r