Günter Grass hastaneye kaldırıldı

Nisan 18, 2012

Günter Grass hastaneye kaldırıldı

Çizer: Alp İz

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alman yazar Günter Grass’ın (84) dün akşam hastaneye kaldırıldığı bildirildi. 

Alman basınında yer alan haberlerde, Grass’ın kalp sorunları nedeniyle Hamburg’daki Asklepios Klinik St. Georg hastanesine götürüldüğü ifade edildi. 

Grass’ın bürosundan yapılan açıklamada, Grass’ın uzun zamandan beri planlanan bir muayene için hastaneye gittiği belirtilerek, Grass’ın birkaç gün sonra yeniden evine dönmesinin beklenildiği kaydedildi. 

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Grass, yaklaşık 2 hafta önce yayınladığı bir şiirde İsrail’i eleştirmesinden dolayı uluslararası boyutta gündeme gelmişti.

Günter Grass Kimdir?

Günter Grass (16 Ekim 1927; Özgür Şehir Danzig Freie Stadt Danzig: bugünkü Gdansk, Polonya) Alman yazar. 1959 yılında yayımlananTeneke Trampet adlı romanı sinemaya da uyarlanmış önemli yapıtlarından biridir.

15 yaşında Reichsarbeitsdienst (RAD)’e kaydolmuş ve ardından Luftwaffe’e yardım elemanı olarak katılmıştır. Kasım 1944’te 17 yaşındaWaffen-SS’e kaydolmuştur (yaş haddinden dolayı Wehrmacht’a girememiştir). Şubat 1945’te 10. SS Panzer Tümeni “Frundsberg”‘e verilmiş ve 20 Nisan’da yaralanıncaya kadar tank topçusu olarak savaşmıştır.

Teneke Trampet’te cüce kahraman Oskar Matzerath’ın gözüyle II. Dünya Savaşı yıllarını anlattı. Ardından Joachim Mahlke ve onun elmacık kemiğini ölümsüzleştirdiği Kedi ve Fare’yi yazmıştır. Köpek Yılları, Lokal Anestezi, Pisi Balığı, Dişi Fare, Kafadan Doğumlar, Uzak Tarla,Yüzyılım ve Kanser Yolunda diğer yapıtlarıdır. Kafadan Doğumlar ‘da Almanların soylarını devam ettirme endişesini yine kendine has tarzıyla ele alan Grass, Uzak Tarla’da Berlin Duvarı’nın yapılması ve yıkılması arasında geçen süreci yansıttı.

Oyun yazarlığını da sanat yaşamına sığdırmış olan Grass, 1999 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

edebiyathaber.net (18 Nisan 2012) Kaynak: radikal.com.tr

Yorum yapın