Ferzan Özpetek’in merakla beklenen romanı Türkçede

Haziran 23, 2020

Ferzan Özpetek’in merakla beklenen romanı Türkçede

Ferzan Özpetek’in son romanı “Bir Nefes Gibi”,
Neval Barlas çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Bir Nefes Gibi İtalya’da kısa sürede çoksatarlar listelerinde birinci sıraya yükseldi. Dört haftada 5.baskıyı yapan kitap, okurların yoğun ilgisi ve beğenisiyle 100.000 baskıya ulaştı.

Ferzan Özpetek, okurlarını Roma ile İstanbul, şimdi ile geçmiş arasında, iç içe geçen yaşamların ve yazgıların hükmettiği gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Et ve tırnak gibiyken yıllar önce meydana gelen bir olayla yollarını ayıran iki kız kardeşin karanlık sırları etrafında örülen Bir Nefes Gibi, tutkularına esir düşenleri, kadere meydan okuyanları, sevgiyi, ihaneti ve her şeye rağmen yılların tüketemediği umudu anlatıyor…   

… hayat bir nefes gibi akıp gidiyor. Ve geride yalnızca, isteyip de yapamadıklarımızın özlemiyle, bizi biz yapan tüm yaşanmışlıkların farkındalığı kalıyor.

Sergio ile Giovanna, güneşli bir pazar günü evlerinde bir dostlar sofrası kurma hazırlığındayken ansızın karşılarında davetsiz bir misafir bulurlar: Kapılarını çalan yorgun görünümlü yaşlı kadın Elsa Corti’dir ve uzaklardan, İstanbul’dan gelmiştir. Yaklaşık yarım asrı bulan sürgün yıllarının ardından ülkesine dönen Elsa Corti’nin evinin yeni sahiplerine anlatacakları, ama daha önemlisi, yıllardır görmediği ablasına, hayatının aşkıyla ilgili söyleyecekleri vardır… 

FERZAN­ ÖZPETEK,­İstanbul,­ Kalamış’ta­ doğdu.­1976’dan ­be­ri­ Roma’da­ yaşıyor.­ 1997’de­ senaryosunu­ yazıp­ yönettiği­ Hamam­ filmi­ Cannes­ Film­ Festivali’nde­ gösterildi­ ve­ büyük bir­ başarı­ elde­ etti.­ Harem Suare­ (1999)­ ve ­Cahil Periler’le ­(2001)­ Avrupa’nın­ en ­çok ­konuşulan yönetmenlerinden ­biri ­haline ­geldi.­ Karşı Pencere­ (2003), ­Kutsal Yürek­ (2005), ­Bir Ömür Yetmez (2007),­ Mükemmel Bir Gün ­(2008),­ Serseri Mayınlar­ (2010),­ Şahane Misafir ­(2012),­ Kemerlerinizi Bağlayın (2014)­ filmleri,­ sanatçının­ bu­ başarısını­ perçinledi.­ 2011’de­ Aida­ ve­ 2012’de­ La Traviata operalarını­ yönetti.­ Filmleri­ dünyanın­ pek ­çok­ ülkesinde­ gösterilen­ ve­ birçok­ saygın­ ödül­ kazanan­ Özpetek­ için­ New­ York­ Modern­ Sanat ­Müzesi­ (MoMA)­ 2008’de ­bir ­retrospektif­ gösterim ­düzenledi. 2014’te­ İstanbul Kırmızısı,­ 2015’te ­Sen Benim Hayatımsın ­adlı ­romanları ­yayımlandı.

NEVAL­ BARLAS,­ İzmir’de­ doğdu.­ Roma­ La­ Sapienza ­Üniversitesi ­Siyasal ­Bilgiler ­Fakültesi mezunu.­ Yazılı­ basın ­dünyasında ­editör,­ yazıişleri­ müdürü­ ve­ genel­ yayın­ yönetmeni­ olarak­ görev­ aldı.­ İtalyanca­ sözlükler­ ve­ yazım­ kılavuzları­ kategorisinde­ eserler­ yazdı.­ Carmen­ Llera­ Moravia’nın Georgette ­adlı­ romanını,­ Carlo ­Goldoni’nin ­Gelin ile Kaynana­ adlı­ tiyatro ­eserini­ Türkçeye­ kazandırdı.

edebiyathaber.net (23 Haziran 2020)

Yorum yapın