Feridun Andaç’tan “Ferhad ile Şirin”e yeni bir bakış

Aralık 16, 2022

Feridun Andaç’tan “Ferhad ile Şirin”e yeni bir bakış

Feridun Andaç’ın “Ferhad ile Şirin” adlı kitabı Eksik Parça Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ferhad ile Şirin halk hikâyesini yeni bir bakış, duyuşla kaleme alıyor Feridun Andaç. Aşkın, tutkunun, bağlanmanın öyküsünü anlatıyor. İçli, duygulu bir anlatımla dile getirilen bu halk hikâyesinin simgeleşen gerçeğinde çağdan çağa taşınan duygu dilinin Türkçedeki ezgilenişini okuyacaksınız Ferhad ile Şirin’de. Dildeki duyguyu, duygudaki düşünceyi aktaran halk hikâyeciliğinin yeni bir biçimde sunuluşudur aynı zamanda okuyacağınız öykü.

“İmkânsızlığın öyküsüydü bu benim için. Sevip kavuşamamanın, aşkın aşkınlığının öyküsü… Ferhad, birçok şeyi göze alıp aşkı için imkânsız olanı gerçekleştirmisti. Oysa, ben, o hikâyenin anlatıldığı yörenin çocuğu olarak; Ferhad gibi olsam, Kerem gibi yansam da, o imkânsız olana sırtımı dönüp modern dünyaya kanat açmıştım.” Feridun Andaç

Yazar hakkında

1954’te Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu kentte; yüksek öğrenimini İstanbul Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamladı. Türkçe-Edebiyat öğretmeni, okutman olarak lise ve üniversite (Marmara Üniv.) görev yaptı. 1987’de kendi isteğiyle bu görevlerinden ayrıldı. Temmuz 1987’den beri özel kurum ve kuruluşlarda Halkla İlişkiler, İdari İşler, Yayın-Tanıtım İşleri konularında yöneticilik yaptı. Halen özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmakta. Yazınsal çalışmaları 1980 sonrası yoğunluk kazandı. Çağdaş Türk ve Dünya yazınına yönelik inceleme, eleştiri ve denemeleri dergi ve gazetelerde yayımladı. 

Yapıtları: Gerçeklik Yolunda (1989, deneme), Yazınsal Gerçekliğin Boyutları (1995, inceleme-eleştiri), Söz Uçar Yazı Kalır (1996, söyleşiler), Sürgün Edebiyatı Edebiyat Sürgünleri (1996, Seçki), Işık Ol, Günüme Ağ (1998, deneme), Söz Uçları, Yazı Burçları (1998, deneme-inceleme). Öykücünün El Kitabı (1999), Türkan Şoray ile Yüzyüze(2000).

Gerçeklik Yolunda ile 1987 Akademi Kitabevi Eleştiri-Deneme Ödülü’nü, “Işık Ol, Günüme Ağ” adlı denemesiyle 1994 Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’nü aldı.

edebiyathaber.net (16 Aralık 2022)

Yorum yapın