Masthead header

Evrensel Kültür’ün yeni sayısı çıktı

Yeni sayının dosya konusu “Tarihi imal etmek”.

Erdoğan Aydın, Melek Göregenli, Sinan Yıldırmaz, Mutlu Dursun, Güven Bakırezer’in dosya ile ilgili yazılarını yeni sayıda bulmak mümkün.

Ocak sayısının şairleri: Özgün E. Bulut, Arif Berberoğlu, Sadık Aytekin, Mazlum Çetinkaya, Müslim Çelik, Muammer Can, Salih Mercanoğlu, Mutlucan Güvendir.

Öykücüleri: Şaban Akbaba, Muammer Demirdiş.

Tepenin Ardı üzerine filmin yönetmeni Emin Alper’le Esmani Kılıç’ın yaptığı bir söyleşiye de yer veriyor Evrensel bu sayıda.

Sıdıka Avar öğretmenin Dersim’ini Fethi Demir kaleme almış.

Slavoj Zizek’in Empire dergisi için Kim Ki-Duk’un filmi “İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar” hakkında yazdığı yazıyı M. Atlar Kaplan Evrensel Kültür için çevirmiş: Gıdıklanan Öznenin Sanatı.

Ahmet Ümit yazarlığının otuzuncu yılında. Bu otuz yılda polisiye ve tarihi romanlarında biriktirdiklerinin neler olduğunu Müslüm Yünsal ile konuşmuş.

Roboski olayının yıldönümünde açılan sergideki fotoğrafların altını Sennur Sezer yazmış.

Türkiye’de opera besteciliğinin gelişmemiş olmasının nedenleri üzerine Ahmet Say’ın bir yazısı dikkat çekiyor.

Kemal İnal, popüler dünyadan eleştirel portreler yapmaya devam ediyor ve bu sayıda Mehmet Ali Birand ile uğraşıyor.

Semih Erelvanlı İran sinemasına yoğunlaşıyor bu ay. Marziyeh Meskhini’nin filmlerindeki kadın imgesini çözümlüyor ve bu filmlerde ninnilerden ağıtlara giden çok kısa bir köprü olduğunu görüyor…

Bir Aborjin İngiltere’ye gidip, bir kıyıya bayrak dikerse ne olur… Serdar Değirmencioğlu anadili sorununu, meselenin tersini düzüne çevirerek anlatmayı deniyor.

YÖK Yasa Tasarısı üniversitelere biçim vermek üzere hazırlandı. Fikret Başkaya bu“reformun” anlamını tartışıyor.

Evrensel’de ayrıca Tahir Şilkan’ın Balzac’ın Köylüler’i üzerine bir yazısını, Üstün Akmen’in ise, Tiyatro Avesta’nın ses getiren oyunu Daf’ı izledikten sonra kaleme aldığı bir yazıyı bulmak mümkün.

edebiyathaber.net (9 Ocak 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r