Masthead header

AE 2013 Bilimkurgu Kısa Öykü Yarışması

Ay Evrenkenti Rektörlüğü tarafından ikincisi düzenlenen bilimkurgu kısa öykü yarışması duyuruldu.

Rektörlüğün açıklamasına göre, bu sıradışı yarışmanın koşulları şöyle:

“Yarışma Koşulları

1. Sonuç ve Ödüller

Yarışmayı kazanan öyküler 31 Ağustos 2013 tarihinde ayevrenkenti.com‘da açıklanacaktır. Ödül olarak AE2012 birincisine Otostopçunun Galaksi Rehberi (5′i bir yerde)  hediye ettik. Bu seneki ödülü onun kadar kıymetli bir armağan Bir Uzay Efsanesi (Arthur Clarke) Dörtlemesi.  Ayrıca birinci gelen öykü sitemizde yazarın istediği bir isimle gösterime sunulacaktır (Örnek: Sınır). İkinci ve üçüncüye yine bir şey yok, AE2012′ye zaten 10 kişi katıldı, öğrenci mütevazılığıyla düzenliyoruz ama güzel dostluklar ediniyoruz.

2. Katılım Koşulları

Yarışmaya AE Rektörlüğü dışında evrendeki her varlık katılabilir. (Yani tutup da ev arkadaşıma kitabı verecek değilim hem zaten onu da jüriye koydum ki ödül bir başkasına gitsin.)

Öykü Türkçe yazılmalıdır. (Tek doğru dürüst bildiğimiz dil o çünkü. Ayrıca dili kullanma gücünüz çok önemli, yeni kavramlar üretmek bunlara yaparken dilin olanaklarından ne kadar yararlandığınız da önemli.)

Konu serbesttir (ama okuduktan sonra hani bunun bilimi, hani bunu kurgusu dememeliyiz ki dedirtenler oluyor).

Öykü, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir. (Bize de acıyın. İnsan okuyacak onları, insan! Cyborg veya Humanoid değiliz.)

Bu başvuru formunu mutlaka tam olarak doldurup taratıp öyküsüyle birlikte ae@ayevrenkenti.com adresine göndermesi yeterlidir. “ae_basvur.doc” adlı belgeyi AE’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyeceklerdir. (Bu aslında bizim için lüzumsuz; fakat sizin ciddiyetinizi anlamamız için önemli bir gösterge.)

3. Seçici Kurul

AE Rektörlüğü, H.G. Wells, Jules Verne, Ursula K. Le Guin, Isaac Asimov, Philip K. Dick, Arthur C. Clarke, George Orwell, Stainslaw Lem, Douglas Adams (İlki hariç gerisi bilimkurgu tanrılarıdır. Saygısızlık etmeyin çarpılırsınız.)

4. Biçim

Öyküyü yazmak için, Word 2007 açtığınızda karşınıza çıkan ayarlar yeterlidir, “Calibri” fontu ve “11” pounto büyüklükte karakter  seçilerek yazılmalı ve e-postaya ekli olarak gönderilmelidir. (1.15 satır aralığı ve paragraf sonrası 10nk boşluk da zaten halihazırda gelen ayarlardandır. Arial da olur ama kasmayın işte, okunaklı olsun yeter. Ama verdiğimiz ölçülerde olursa artı puan tabi.)

Öykü kısa olduğundan mütevellit 5 sayfayı geçmemelidir. (Adı üstünde kısa öykü. Dostoevski gibi cilt cilt kitap yazma devri kapandı, kişiler artık lüzumsuz birçok şeyle uğraşıyor.)

Word dosyasının içinde sadece öykü olmalıdır. Eğer isterseniz kendinize ait çizimler de bulunabilir. Ama yine 5 sayfayı geçmemek kaydıyla.

E-postanıza -isteğe bağlı- özgeçmişinizi ekleyebilirsiniz.

Yazarın kimlik bilgilerinin bulunduğu dosyanın adına yazarın adı verilmelidir.

Kazandığınız takdirde öykünüzü seçtiğiniz bir rumuzla da yayınlayabiliriz.

5. Yapıtın Teslimi

Yaptığınız yapıt 1 Ağustos 2013 tarihine dek ae@ayevrenkenti.com adresine gönderilmelidir.”

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve iletişim için >>> 

edebiyathaber.net (9 Ocak 2013)

 • Prof. Aydede - 09/01/2013 - 11:17

  Okulum adına yarışmamızı duyurduğunuz için Edebiyat Haber Ailesi Sitesi Camiasına çok teşekkürlerimizi sunarız. Umarım güzel ve yaratıcı eserleri okuma fırsatımız olur.

  Hepinize Uydunuz Ay’dan Sevgiler…
  Uydu mu? Uydu;)cevaplakapat

 • uu - 09/01/2013 - 22:03

  o ödülleri sonuncuya vermeniz gerekmez mi? :)cevaplakapat

 • HY - 09/01/2013 - 22:07

  Son başvuru tarihi?cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r