Everest Yayınları Çeviri Odası serisi ‘Çeviri Şehirleri’ ile devam ediyor

Mayıs 24, 2024

Everest Yayınları Çeviri Odası serisi ‘Çeviri Şehirleri’ ile devam ediyor

Sherry Simon’un “Çeviri Şehirleri – Dil ve Hafızanın Karşılaşmaları” adlı kitabı Everest Yayınları tarafından Şule Demirkol Ertürk çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Çeviri Şehirleri, okuyucuyu çok dilli şehirleri çeviri dinamikleri ışığında (yeniden) keşfetmeye davet ederken diller arasındaki yaratıcı etkileşimin kültürel çeşitlilik açısından gücünü ve önemini ortaya koyuyor. Coğrafi, kültürel ve dilsel olarak bölünmüş Kolkata, Trieste, Barselona ve Montreal’in zengin bir arka plan oluşturduğu bu çalışma, güç ilişkileri ve bölünmüşlüklerle şekillenmiş çeviri ve edebiyat pratiklerini inceliyor, sınırları keskinleştiren bakış açısını ve bunun dayattığı geleneksel kavramları sorguluyor.
Bu çekici keşfe eşlik eden fotoğraflar ve haritalarla daha da aydınlatıcı bir yolculuğa dönüşen Simon’ın titiz çalışması, şehirlere bakış açınızı tümüyle değiştirecek nitelikte. Şehirleri dillerin ve çevirinin kültürel, coğrafi ve tarihsel boyutlarla iç içe geçtiği mekânlar olarak sunan Çeviri Şehirleri, geniş bir okuyucu kitlesine hitap ediyor. Sadece çeviri bilimciler, edebiyatçılar, göstergebilimciler ve kültürel çalışmalar meraklıları için değil, dillerin karmaşık etkileşimine ve sınırları muğlaklaştırma gücüne ilgi duyan bütün okuyucular için dikkat çekici bir kitap.

edebiyathaber.net (24 Mayıs 2024)

Yorum yapın