Booker Ödüllü “Shuggie Bain” raflarda

Ocak 14, 2022

Booker Ödüllü “Shuggie Bain” raflarda

Douglas Stuart’ın “Shuggie Bain” adlı romanı, Duygu Akın çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

2020 Booker başta olmak üzere birçok ödül kazanan Shuggie Bain yoksulluk, aile bağları ve yıkıcı tutkuları konu alan olağanüstü bir roman.
 
1980’ler. Glasgow şehrinin adeta öleyazdığı, ailelerin güçbela ayakta kalabildiği bir dönem. Ne var ki orta yaşlarındaki alımlı Agnes Bain daha fazlasını hak ettiğine inanır; müstakil bir ev sahibi olmak, istediğini satın almak gibi… Gelgelelim taksi şoförü kocası tarafından sürekli aldatılan Agnes, üç çocuğuyla birlikte harap olmuş bir madenci kasabasında yaşamaya mahkûm olur. Çocukları, yavaş yavaş alkol batağına saplanan Agnes’i kurtarmak için ellerinden geleni yapsalar da, bir süre sonra kendilerini kurtarmak için bir bir onu terk ederler. Yalnızca en küçükleri Shuggie, bir gün düzeleceği ümidiyle annesinin yanında kalır.
 
Farklı bir çocuk olan Shuggie, annesinin iddialı tavırlarını benimser. Ancak davranışları yüzünden madenci çocukları onu hırpalarken yetişkinler tarafından da acımasızca yargılanır. Diğer oğlanlara benzemeye çabalayan Shuggie, bir yandan da annesini kurtarmak, bu yoz ortamdan çıkarmak derdindedir. 
 
Douglas Stuart’ın romanı Shuggie Bain yoksulluğu, sevginin sınırlarını ve kibrin beyhudeliğini ortaya seren, sakınmasız tavrına karşın olağanüstü çarpıcılıkta ve güzellikte bir eser.
 
“Bağımlılık, cesaret ve sevgi üzerine bu şaşırtıcı şekilde içten, duyarlı ve sürükleyici ilk roman bizi şaşkınlığa uğrattı… Yıkıcı tutkulara ve aile kurumuna dair alabildiğine hüzünlü, bununla birlikte umudun büsbütün solmadığı bir sorgulama.”

Booker Ödülü Jürisi
 
2020 Booker Ödülü
2020 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü finalisti
2021 İngiliz Kitap Ödülleri, “Yılın Kitabı Ödülü”
2021 İngiliz Kitap Ödülleri, “En İyi İlk Roman Ödülü”
 
#aile #seksenler #glasgow #thatcherdönemi #neoliberalizm #yoksulluk #alkolizm #toplumsalcinsiyet
 
Dizi: Can Çağdaş
Sayfa sayısı: 536
Fiyat: 80,00 TL         
 
DOUGLAS STUART, İskoçya, Glasgow’da doğdu. Londra’da Kraliyet Sanat Koleji’nde yüksek lisansını yaptı. On sene üstünde çalıştığı romanı Shuggie Bain, yayımlandığı 2020 senesinde büyük başarı elde ederek başta Booker olmak üzere başka birçok ödül kazandı ve “yılın kitabı” listelerinde yer aldı. “Found Wanting” ve “The Englishman” gibi kısa öyküleri The New Yorker dergisinde yayımlanan Stuart, 2000’den bu yana New York’ta yaşıyor.
 
DUYGU AKIN, 1969’da Diyarbakır’da doğdu. 1986’da Boğaziçi Üniver­sitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisans eğitimini İngiltere, Warwick Üniversitesi’nde tamamladı. 2005’ten beri kitap çevirmenliği yapan Duygu Akın, çocuk kitapları, bilim kitaplarının yanı sıra Viet Thanh Nguyen ve Anna Burns gibi çağdaş yazarların da romanlarını Türkçeleştirdi.

edebiyathaber.net (14 Ocak 2021)

Yorum yapın