Masthead header

Emrah Serbes isyan etti

Almanya’nın Essen kentinde düzenlen ’Okuma akşamı’ adlı etkinliğe katılan ’Behzat Ç.’ dizisinin senaristi Emrah Serbes“Türkiye’yi yönetenler, Suriye ile savaşın eşiğinde iken bile bir televizyon dizisinin alkolüyle filan uğraşıyor” dedi.

Yazdığı kitaplarla polisiye karekteri Behzat Ç.’yi yaratan Emrah Serbes, Essen’de bu yıl 8’incisi düzenlenen Türk-Alman Edebiyat Festivali’nin (Literatürk) konuğu olarak okuma akşamına katıldı. Essen’de gerçekleşen ve çevirmen Oliver Kontny tarafından Almanca’ya çevrilen etkinlikte Emrah Serbes, kitabından sayfalar okudu ve ardından da, kitapları ve televizyon dizisine uyarlanan Behzat Ç. ile ilgili soruları yanıtladı. Serbes, “Çok övünecek bir tarzım yok ama okuyucuların, hikaye gerçekten yaşanmış ve bunu birisi anlatıyor diye inanmasını istiyorum” dedi. Emrah Serbes, şöyle konuştu:

“Kitaplarımı ortalama 3 bin kişi filan okuyordu. Televizyon dizisine uyarlanınca birden 7.5 milyona fırladı. Birden bire popüler kültürün parçası olduk ister istemez. Yurt dışına, buralara kadar ulaşmış. Belki o kültür de seni kabul etmiyor. Ben çok popüler adamlara uymuyorum. İnsanlar, çoğu zaman benim için bakıp ’Bu mu Behzat Ç.’nin yazarı’ diyor. Daha efendi, daha oturaklı bir adam bekliyorlar ve ’Bu çocuk mu?’ ‘Tipi de bir şeye benzemiyor’, bu nasıl yazar diye konuşuyorlar.”

‘ALKOL İÇİLİYOR, EVLİLİK DIŞI İLİŞKİ YAŞANIYOR’

Bir süre önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Behzat Ç. dizisine dair yaptığı eleştiriyi hatırlatan Emrah Serbes, “Başbakan yardımcısının başka işi mi yok ? Memleketin meselesine baksın. Türkiye’nin Suriye ile savaşın eşiğine geldiği bir ortamda, ’Behzat Ç.’de alkol içiliyor, evlilik dışı ilişkiler yaşanıyor’u tartışıyoruz.”

Emrah Serbes, moderatörün bir sorusu üzerine “Annem de, bir soruyu 800 ayrı şekilde sorar ve çoğu zamanda sigortalı bir işim olsun diye uyarır. Buraya gelirken de ’Oğlum, oralarda Türkiye’yi kötüleme’ diye uyardı. Ben de ’Anne orada söyleyeceklerimi, burada da söylüyorum’ deyince, ’Burada söyle ama oralarda söyleme’ diye tenbihledi” diye konuştu.

DHA – (6 Ekim 2012)

  • Erte Oyar - 11/10/2012 - 00:03

    Görüşlerinize candan katılıyorum. Ülkemiz özgürlüğe alışkın olmadığı için değer bilinmez. Bu genç yaşınızda basamakları başarıyla tırmandınız. Hem sanatçı kişiliğiniz, hem de doğ-
    ruluğa ve içtenliğe olan büyük eğiliminizle insan yanınız,
    sizi başarıdan başarıya ulaştırıcak. İnanıyorum. Sevgiler.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r