Elinizden bırakamayacağınız bir kitap: “Hikâyeli Mutfaklar”

Eylül 9, 2022

Elinizden bırakamayacağınız bir kitap: “Hikâyeli Mutfaklar”

Işık Ersin’in “Hikâyeli Mutfaklar” adlı kitabı Oğlak Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çılgın bir babaanneden miras tarifler, en iştahsız çocuğu bile baştan çıkaracak sağlıklı yemekler, dostlarla paylaşılan sofralar, komşu tatları, yeni reçeteler ve birbirinden güzel anılarla Hikâyeli Mutfaklar’ı elinizden bırakamayacaksınız.

“Çerkes bir babaanne, Selanikli anneanne, İzmir Amerikan Kız Koleji’nde okurken anneanne evinde yaşanan sekiz yıl, oradan Amerika’ya uzanan bir hayat, diğer taraftan babamın değişen görev yerleriyle birlikte çeşitli Anadolu şehirlerinde, Anadolu’nun lezzetleriyle buluşmam, dağarcığımda biriken yemek bilgisinin özgün bir hikâyesini de oluşturdu. Buradan da Hikâyeli Mutfaklar fikri doğdu…”

“Yemek, paylaşılan güzel şeylerden biri olduğuna göre, birlikte yapmak da en güzeli.”

Yazar hakkında

1955 yılında Bergama’da doğdu. Doktor ve öğretmen ebeveynlerinin Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki görevleri nedeniyle, ilkokulu üçü ayrı şehir ve dört farklı öğretmenle bitirdi. O yıllardan kalma Anadolu kokusu, lezzeti, dokusu en büyük özlemidir.

1965 yılında başlayan İzmir Amerikan Kız Koleji yıllarından sonra eğitimine, Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde devam etti. Üniversite yıllarında başlayan çalışma hayatı çok uluslu bir şirketin muhasebeciliği, özel banka şube ve bölge yöneticiliği, holding mali işler koordinatörlüğü ardından, aile şirketlerinin sahip olduğu iki lokantayı kızıyla birlikte yöneterek kırk yılda noktalandı. Evli ve bir kız çocuk, bir kız torun sahibidir.

Sabah kahvaltıda öğle yemeğinin, öğlen ise akşamın konuşulduğu, bol misafirli, kalabalık, her yemeğin sonunda sanki hiç yemek yememiş gibi yemek konuşulan sofralarda yetişmenin doğal sonucu; yemek yemeyi, yapmayı, düşünmeyi ve konuşmayı çok seven Ersin, hayat hikâyesini yaşamı içinde var olan çeşitli mutfaklardan tariflerle sunarak, hayatımızın da elli yıllık akışını özetlemeye çalışmıştır.

edebiyathaber.net (9 Eylül 2022)

Yorum yapın