Efsane hoca Sencer Divitçioğlu’nu enine boyuna tanımak isteyenler için

Aralık 24, 2021

Efsane hoca Sencer Divitçioğlu’nu enine boyuna tanımak isteyenler için

Adnan Ekşigil’in “Sencer Divitçioğlu – Yaşamı ve Düşüncesine Dair Notlar” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Sencer Divitçioğlu, iktisat ve tarih alanında yaptığı çalışmalarla, özellikle de bir dönem epeyce tartışılan “Asya Tipi Üretim Tarzı”na (ATÜT) dair analizleriyle tanınan, “efsane hoca” nitelemesiyle anılan bir akademisyendi.
2014’te hayatını kaybeden Divitçioğlu arkasında onlarca kitap, makale, önemli çalışma bıraktı.

Adnan Ekşigil, Sencer Divitçioğlu – Yaşamı ve Düşüncesine Dair Notlar’da yakından tanıdığı Divitçioğlu’nun hem özel yaşantısına hem de teorik ve akademik dünyasına ışık tutuyor: Divitçioğlu’nun deniz sevgisi, tutkuyla bağlanıp zaman içinde başkalaşımına tanık olduğu Podima’da geçirdiği günler, oradaki insanlarla kurduğu ilişkiler, üniversite hocalığı, Fransa dönemi… Marksist iktisatla macerası ve bu anlayıştan kopuşu, Kemal Tahir’in yönlendirmesiyle çalışmaya başladığı ATÜT konusunda gittikçe derinleşmesi, tarihi matematiğe dökme çabaları, Türk tarihine duyduğu büyük ilgi, Türkçeyi “özleştirme” çabası, sol düşünceye bakışı…

Divitçioğlu’nu tanıyanlar için ilginç bilgiler içeren, ilk defa tanışacaklar için giriş mahiyetinde sayılabilecek, gerek çalışmalarıyla gerek kişiliğiyle iz bırakmış bir akademisyene saygı duruşu niteliğinde bir kitap…

“(…) hesap çıkarmaya fevkalade yatkın biriydi. ‘Ben hiçbir gece, kafamdaki düşünceleri toplayıp o günün muhasebesini yapmadan uyumam’ derdi. Bir müminin ‘Bugün Allah için ne yaptın?’ diye sorarken gösterdiğine benzer bir inatla, ‘Yaşamaya değer bir hayat için bugün ne yaptın?’ diye Sokratça sorular sorma alışkanlığına sahipti.”

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Adnan Ekşigil

İstanbul’da doğdu. Amerika’da siyaset okudu, Fransa’da felsefe çalıştı (UCLA’dan lisans, Sorbonne’dan yüksek lisans). Türkiye’ye döndükten sonra belirli aralıklarla İstanbul, Boğaziçi ve Yeditepe üniversitelerinde sosyal bilimler metodolojisi ve epistemoloji ağırlıklı dersler verdi. İktisat, Tarih ve Toplum, Toplum ve Bilim, Cogito, Virgül, Birikim gibi dergilerde yayımlanmış makaleleri vardır. Otuz yıldan fazladır Kırklareli’nin İğneada bölgesinde ziraat ve fidancılıkla iştigal etmektedir.

edebiyathaber.net (24 Aralık 2021)

Yorum yapın