Editörün önerisi: “Ben, Tituba – Salem’in Kara Cadısı”

Eylül 13, 2022

Editörün önerisi: “Ben, Tituba – Salem’in Kara Cadısı”

Maryse Condé‘nin Ben, Tituba – Salem’in Kara Cadısı adlı romanı, Şirin Erkan Leitao çevirisiyle Bilgi Yayınevi tarafından geçen yıl yayımlandı. Cadılıkla suçlanan kadınların simgeleşen ismi Tituba’nın çarpıcı hayat hikâyesini anlatan bu kitabı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Cadılıkla suçlanan kadınların simgeleşen ismi Tituba, Condé’nin güçlü kalemiyle yeniden hayat buluyor.

Barbados adasında doğan Tituba, doğaüstü güçlere sahip Man Yaya tarafından şifacılık ve büyücülük konularında yetiştirilmiştir. Evlendiği Kızılderili John’la birlikte bir din adamına köle olarak satılır ve Boston’a, ardından Salem kasabasına sürüklendiği hayat mücadelesi başlar. Bu kasabada yaşayan püriten cemaatin histerik ortamında, 1692’deki ünlü Salem Cadıları davasında cadılıkla suçlanan ilk kadın olur, özgürlüğe kavuşabilmek adına büyük mücadeleler verir.

Tituba’nın çarpıcı hayat hikâyesi, Maryse Condé’nin olağanüstü dokunaklı anlatımıyla yeniden canlanıyor. Condé’yi Grand Prix Littéraire de la Femme (Kadın Edebiyatı Büyük Ödülü) sahibi yapan roman, Tituba’yı doğduğu ülke Barbados’a, adada ilk zenci köle isyanlarının yaşandığı döneme geri döndürüyor. Kölelerin çektiği acılar, ırkçılık, kadınlara yönelik cadılık suçlamaları, kadın dayanışmasının ve feminizmin ilk kıpırtıları, ölüm sonrası hayata dair bakış, Condé’nin etkileyici kalemiyle okuyucunun doğrudan yüreğine tesir ediyor. Tituba’nın mücadelesi cadılıkla suçlanan tüm kadınların mücadelesine ilham veriyor.

Yazar hakkında

Günümüz Fransız edebiyatının en güçlü yazarlarından biri olarak değerlendirilen Maryse Condé, Karayipler’de Fransa’ya bağlı Guadeloupe’de doğdu. SégouLa vie ScélérateBen Tituba, Salem’in Kara Cadısı başta olmak üzere çok sayıda roman yazdı. Kitapları Grand Prix Littéraire de la Femme (1986), Le Prix de L’Académie Francaise (1988), Prix Carbet de la Carraibe (1997), Le Prix du Roman Métis (2010) ve Alternatif Nobel Ödülü (2018) gibi çok sayıda ödüle layık görüldü. 2004’te Columbia Üniversitesi Fransız Dili bölümünden profesörlük derecesiyle emekli oldu, Kaliforniya, Berkeley, UCLA, Sorbonne, Virginia ve Nanterre üniversitelerinde dersler verdi. Şimdiye kadar bir çok dile çevrilen kitapları ilk kez Türkçeye çevriliyor.

Hatice Balcı’nın kitap ile ilgili yazısı için>>>

edebiyathaber.net (13 Eylül 2022)

Yorum yapın