Kadın yazarlardan gizem ve suç hikâyeleri

Ekim 5, 2020

Kadın yazarlardan gizem ve suç hikâyeleri

Joyce Carol Oates’in derlediği “Bıçak Sırtı”, Pınar Polat çevirisiyle Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Joyce Carol Oates tarafından hazırlanan, Margaret Atwood’un şiirleriyle, diğer kadın yazarların hikâyeleriyle katıldığı bu ortak çalışmayı okurlarımıza sunuyor, kitabın karanlık sayfalarına davet ediyoruz.

“Kadın noir vizyonunun bu belirgin güçlü yönü, tanınabilir bir stil değil, daha ziyade başkaldırıcı derecede dişi, tabii ki feminist bakış açısıdır. Bu kitap yirmi birinci yüzyılın sosyolojik realizmden (Cha) Grand Guignol sürrealizmine (Oates); erotik cilvelilikten (Bender) karanlık masal determinizmine (Khaw) kadın seslerini, kayda değer bir çeşitliliğini bir araya getiriyor. İşte karşınızda Lisa Lim’den müthiş bir şekilde ruhsuz çizimleri olan bir öykü, Margaret Atwood’dan müthiş bir şekilde ortaya konulmuş şiirler. Laurel Hausler’den çarpıcı ve orijinal, uğursuz ve başarılı çizimler.” (Joyce Carol Oates)

Bu kitapta bir araya gelip seslerini birleştiren 16 kadın yazar, kurdukları gizemli, karanlık ve tekinsiz dünyayla “kara edebiyat” alanında güçlü bir seçki sunarken aynı zamanda kadının başkaldıran gücünü gösteren bir yapıt ortaya çıkarıyorlar.

Bu çalışmaya Margaret Atwood şiirleriyle, Valerie Martin, Aimee Bender, Edwidge Danticat, Sheila Kohler, S.A. Solomon, S.J. Rozan, Lucy Taylor, Cassandra Khaw, Bernice L. McFadden, Jennifer Morales, Elizabeth McCracken, Livia Llewellyn, Lisa Lim, Steph Cha ve Joyce Carol Oates hikâyeleriyle, Laurel Hausler ise çizimleriyle katkıda bulundu.

www.bilgiyayinevi.com.tr

edebiyathaber.net (5 Ekim 2020)

Yorum yapın