Masthead header

Editör yazar mı, yazar editör mü? | Edebiyat hafiyesi Abdi Varol

Önemli bir yayınevinin sahibi dostumla sohbet ediyordum. Laf döndü dolaştı editörlere geldi. İkimiz de editörlüğün ne denli önemli olduğunda hemfikirdik. Dostum bir ara, “Yahu Abdi,” dedi. “Sana bir şey itiraf edeceğim ama aramızda kalsın”.

Meraklı bir yüzle “Ne demek üstadım!” dedim.

“Bize editör dayanmıyor vallahi.”

“Niye ki?!”

“İlk yıl bir sorun çıkmıyor, işlerini tıkır tıkır yapıyorlar, ancak ilk yılın sonunda çoğu elinde bir dosyayla çıkageliyor…”

“Anlamadım ne dosyası?”

“Anlamayacak ne var Abdi’ciğim, yazar olmak istiyorlar işte!”

Bu yanıtı duyunca biraz safça sordum:

“İyi de editörlük başka, yazarlık başka değil mi üstadım?”

“Tamam öyle. Hayır, bir insan hem editör hem yazar olabilir ama bazıları editörlüğü yazarlığa geçmek için bir aşama olarak görüyor, işte buna katlanamıyorum. Çoğuna yol veriyorum, ama çok iyi editörlük yapan bir iki kişinin kitabını yayımlamak zorunda kaldım doğrusu.”

“Sonuç ne oldu peki?”

Derin bir iç çekti.  “Ne olacak, depodaki fareler bayram ediyor, hepsi o!”

Bu konuşmadan şunu anladım: Bir insan asli işini iyi seçmeli; editörlük mü yapacak, yazarlık mı? İkisini de yapacaksa o zaman sıfatını iyi belirlemeli; yani editör yazar mı olacak yoksa yazar editör mü? İkincisinde okura büyük olasılıkla saygısızlık eder.

 Abdi Varol – edebiyathaber.net (15 Temmuz 2013)

 • Zeynep Heyzen - 15/07/2013 - 13:26

  Bu yazıda bahsedildiği şekliyle editörün görev tanımını ne? Sanki yayınevinden yayınevine değişen bir ünvan-görev dağılımı var Türkiye’de. Yanılıyor muyum?cevaplakapat

 • gizem sakalli - 15/07/2013 - 15:07

  Merhabalar, bende kesinlikle onu soracagim editorluk guzel ama yayinevlerinde calismakisteyen biz genc nesile firsat vermiyorlar. olay sadece editor olmak diil basini var sosyalmedyasi var. kitap asigi biriyim. isletme mezunuyum , global pazarlama yuksek lisansim var, yazi dilim kuvvetli ve bir cvp bile vermiorlr.gencler olmadan yayinevi sektoru nasil gelisecek?cevaplakapat

 • Erdal Özsepetçi - 15/07/2013 - 15:38

  Bugüne dek okuduğum en saçma sapan genelleme. Hem çok iyi editör hem de çok iyi yazar olan onlarca kişi tanıyorum.cevaplakapat

 • Abdi Varol - 16/07/2013 - 10:13

  Sevgili Zeynep Heyzen,
  Yanılmıyorsunuz. Memleketimiz her işte olduğu gibi bu işte de kriter ve standartlardan çok uzak; dolayısıyla keyfilik hakim. Bildiğiniz gibi dosya yayıma hazırlanırken, gelişkin bir yayınevinde -ara kademeler olmakla birlikte- üç farklı zümre bulunur; lektörler (dosyanın tadına bakıp, basılıp basılmayacağına karar verenler diyelim), editörler ve redaktörler. Türkiye’de editörlere her üç görev de veriliyor, hatta bazı durumlarda yalnızca redaktörlük yapıyor editörler. Acı, çok acı!..

  Sevgili Gizem Sakallı,
  Yayınevlerinden randevu alın ya da çat kapı gidip görüşün, sonuç alacağınıza eminim. Hangi yayınevinize gideceğinize iyi karar verin ama (çocuk kitaplarına ilginiz varsa ve seviyorsanız bu tür yayınevlerini, felsefeyi seviyorsanız başka yayınevlerini tercih etmenizi öneririm.) Sizi muhtemelen pazarlama bölümünde işe alırlar, yayınevine girdikten sonra -becerileriniz doğrultusunda- başka bölümlere geçebilirsiniz.

  Sevgili Erdal Özpetekçi,
  Yazının özü şu cümlede yatıyor: “Hayır, bir insan hem editör hem yazar olabilir ama bazıları editörlüğü yazarlığa geçmek için bir aşama olarak görüyor, işte buna katlanamıyorum…” Yazıyı yeniden okumanızı öneririm. Tümel önermelerden kaçınıp tikel önermeler kullanmaya çalıştığımı bilmenizi isterim. Yani her Erdal’ın anlama sorunu var demedim, bazı Erdalların anlama sorunu var dedim. Demek istediğim umarım anlaşılıyordur.

  Sevgiyle kalın dostlarım,
  Abdi Varolcevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r