‘Fen-edebiyat’lıya öğretmenlik bitiyor

Haziran 30, 2012

‘Fen-edebiyat’lıya öğretmenlik bitiyor

Fen ve edebiyat fakültelerine bu yıl girecek olan öğrencilere öğretmenlik hakkı tanınmayacak. Milli Eğitim, mevcut mezunlarla halen okuyanlara tanınan öğretmenlik kontenjanını da azaltıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üzerinde çalıştığı yeni “öğretmenlik sisteminin” ayrıntıları belli olmaya başladı. Buna göre halen eğitim gören ve daha önce mezun olan fen ve edebiyat fakültesi öğrencileri alacağı pedagojik formasyon eğitimi ile öğretmen olabilecek. Ancak bu yıl fen-edebiyat fakültesini tercih edecek olan öğrencilere öğretmen olma hakkı tanınmayacak. Ayrıca bakanlığın fen-edebiyat fakültesinde formasyon eğitimi almış olanların öğretmenlik kontenjanlarını azaltması beklenirken, bu adaylar sadece liselere branş öğretmeni olarak atanacak.

Eğitim fakültesi mezunları ise ağırlıklı olarak ilkokulda sınıf öğretmenliğinin yanı sıra ortaokullarda ilk seviye branş öğretmeni de olacak.

Öğretmen fazlalığı önlenecek

Öte yandan bakanlık, 2050 yılına kadar öğretmenler için geliştirdiği stratejik planı YÖK’e sundu. Buna göre YÖK gelecek yıllarda üniversitelerin kontenjanlarını Bakanlığın atayacağı öğretmen sayısına göre belirleyecek. Bu sayede eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmen adayları atanma sıkıntısı çekmezken Bakanlık da gelecek yıllarda doğacak öğretmen fazlalığının önüne geçmiş olacak.
Kontenjanlarının azaltılmasına paralel olarak eğitim fakültelerinin üniversite giriş puanlarının artması bekleniyor.  Öte yandan YÖK’ün fen edebiyat fakülteleri ile ilgili başlattığı çalışma kapsamında bu fakültelerin sayısını ve kontenjanlarını azaltma yoluna gitmesi öngörülüyor.

Ayşegül Kahvecioğlu – gundem.milliyet.com.tr (30 Haziran 2012)

 

Yorum yapın