Eagleton ile Söyleşi: “Eleştirmenin Görevi”

Mart 11, 2019

Eagleton ile Söyleşi: “Eleştirmenin Görevi”

Matthew Beaumont’ın ünlü Edebiyat eleştirmeni ve akademisyen Terry Eagleton’la hem hayatını hem de edebiyat üzerine düşünceleri üzerine yapmış olduğu söyleşilerden oluşan “Eleştirmenin Görevi” İletişim Yayınları’ndan yayımlandı. 

Tanıtım bülteninden:

Terry Eagleton’ın hem hayatını hem de düşüncelerinin gelişim seyrini gözler önüne seren bu söyleşi, sadece edebiyat kuramıyla değil kültürle, düşünce tarihiyle, sosyoloji ve Marksizmle ilgilenenlerin de dikkatini çekecek derinlikte tartışmalar barındırıyor. Eleştirmenin Görevi, siyasetten edebiyata, etikten estetiğe, Terry Eagleton’ın üzerinde durduğu hemen hemen tüm alanlarda, fikirleriyle deneyimlerinin birbirini nasıl beslediğini gösteriyor.

Bir edebiyat eleştirmeni ama aynı zamanda siyasi bir figür olarak Eagleton’ın sözleri, eleştiri ile güncel siyasetin birbirinden ayrılamayacağını ilan ediyor; izlediği yol, eleştirmene biçtiği rolle örtüşüyor: “Bence sosyalist eleştirmenin görevi, sadece Henry James’in Marksist özelliklerini açıklamak değildir ve özgürleşme umuduna dair hedefi, zihnimizin bir yerinde hep muhafaza etmeliyiz. Bu bağlamda eleştirmenin gerçek görevi geleceğe dairdir.”

Eleştirmenin Görevi, Eagleton’ın çalışmalarını anlamak, değerlendirmek, hem edebiyatı hem dünyayı yorumlamak üzere önerdiği kavramları yeniden düşünmek için bulunmaz bir anahtar kitap…

Kitaptan bir bölüm okumak için>>>

edebiyathaber.net (11 Mart 2019)

Yorum yapın