Masthead header

E-kitapla her yıl 350 bin ağaç kurtarılacak

Anadolu Üniversitesi(AÜ) açıköğretim fakültesi öğrencileri için hazırladığı kitapları 3 yıl içinde elektronik kitaba dönüştürerek yılda yaklaşık 350 bin ağacın kesilmesini önleyecek.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, dünyada hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşandığını, bundan sektörlerin etkilendiğini ifade etti. Bu değişim sonucu yükseköğretime talebin arttığını ifade eden Aydın, “Bu öğretimde çeşitlenmeler var. Büyük bir rekabet dönemine girildi. Kamusal kaynaklar da azalıyor. Daha çok kaynak yaratılması ve kaynakların daha etkin kullanılması gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Aydın, AÜ’nün şu anda 81 ilde 15 bin kişiye eş zamanlı gözetimli sınav gerçekleştirdiğine işaret ederek, sınavları da online yapma sürecini işlettiklerini belirtti.

ÜÇ YIL SONRA KAĞIT OLMAYACAK

Açıköğretim sistemi içindeki bütün kitapları 3 yıl gibi bir süre içinde kademeli olarak elektronik kitaba dönüştürme sürecine başladıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Aydın, şöyle devam etti:

“Bu yıl 150 kitabı elektronik kitaba dönüştürüyoruz. Bu kitap bir PDF ve CD değil, içinde animasyon var, grafik var, fotoğraflar var. Kitaplar, yazarının kitabın içeriğini belirten bir konuşmasıyla başlıyor. Sonunda kendinizi sınama süreçleri var. 3 yıl sonunda ‘kağıt’ diye bir şey kalmayacak. Türkiye’deki örgün üniversiteler içinde yeni bir model kurmuş oluyoruz. Bu anlamda fevkalade önemli. Yıllık kağıt maliyet tasarrufumuz 100 milyon liradır. Bu maliyeti de Ar-Ge çalışmalarına kaydırma gibi bir çabanın içinde olacağız. AÜ olarak burada bir ilke de imza atmış olacağız.”

12 Ekim 2012

  • adanasanat - 16/10/2012 - 11:39

    Bu habere ancak doğanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olmayanlar inanır. Ağaçlar dikilecek, ağaçlar büyüyecek, sonra kesilip kereste veya kağıt yapılacak. Sonra kesilen ağacın yerine yenisi dikilecek.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r