Masthead header

Duvar edebiyat dergisinin üçüncü sayısı çıktı

Duvar edebiyat dergisinin Temmuz-Ağustos 2012 tarihli 3. Sayısı çıktı!

Bu sayının “Duvar”ı, İskender Pala’nın kaleme aldığı “Muhafazakâr Sanat Manifestosu”na yönelik eleştiri yazılarıyla başlıyor. Bugünün muhafazakâr, dünün İslamcı edebiyatçısının kolay yolu seçerek meşruiyet arayışının faturasını sol’a kesmeye çalıştığından bahseden Akif Kurtuluş’un yazısını, madde madde “Muhafazakâr Sanat Manifestosu”nu değerlendiren Ezel Akay’ın yazısı takip ediyor.

“Duvar”ın 2. sayısında Ergin Günçe’nin şiiri ile Demir Küçükaydın ve Ertuğrul Kürkçü’nün o şiirle ilgili notlarına yer vermiş, tarihe not düşmüştük. Necmiye Alpay da, bu sayıda Ergin Günçe ile 1970’li yılların ortalarında Paris’te karşılaşmasını, o yılların siyasi atmosferiyle birlikte anlatıyor.

Emre Zeytinoğlu’nun, iktidar, kamu ve sanat üzerine önemli tespitlerde bulunduğu yazısını, Ali Çakmak’ın Türkçede pek tanınmasa da dünya edebiyatının önemli bir yazarı olan Gassan Kanafani’yle Filistin’e bir yolculuğa çıkaran yazısı takip ediyor.

Ömer F. Oyal, İslami kültürün geçmişten bugüne yoksulluğa yaklaşımını irdelerken, Gülhan Balsoy da son zamanlarda gündemi işgal eden kürtaj meselesine yoğunlaşıyor.

Enis Akın’ın “Hilmi Yavuz’dan niçin bahsetmemeliyiz?” sorusunu yanıtladığı yazısını, David Harvey’le günümüzde Marksist olmanın anlamı ve Şili’deki öğrenci ayaklanmasının konuşulduğu söyleşi takip ediyor. Kendisine ve karısına işkence yapanlardan intikam almaya ant içen şair Tomas Borge’un kişisel intikamından bahseden Daniel Kovalik’in yazısı dışında Ali Galip Yener’in Ömer Şenel’in, Davut Yücel’in, Murat Ertel’in ve Evren Özselçuk’un birbirinden ilgi çekici yazıları ve Zekeriya Tamer ile Riitta Cankoçak’ın öyküleri de yer alıyor.

Bu sayının “Duvar”ına şiirlerini yazan şairler de şu isimlerden oluşuyor: Hasip Bingöl, Patrick Kavanagh, Enis Akın, Ogün Kaymak, Ali Aydemir, Asuman Susam, Özgür Göreçki, Ahmet Çakmak, Veysi Erdoğan, Meliğ Tuğtağ, Sinan Özdemir, Cihat Duman.

edebiyathaber.net (17 Temmuz 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r