Düşbaz Kitaplar, sonbaharı “Erkekler” ve “Neresi Bizim Evimiz?” ile karşıladı

Eylül 26, 2023

Düşbaz Kitaplar, sonbaharı “Erkekler” ve “Neresi Bizim Evimiz?” ile karşıladı

Sandra Newman’dan Erkekler ve Katy Massey’den Neresi Bizim Evimiz? Düşbaz Kitaplar etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ayrıntı Yayınları’nın renkli markası Düşbaz Kitaplar sonbaharı, ABD’li ödüllü yazar Sandra Newman’ın erkeklerin yeryüzünden yok olduğu bir distopyayı anlattığı romanı Erkekler ve Katy Massey’nin bir kız çocuğuyla annesinin dokunaklı, komik ve gerçek hayat hikâyesini okurlarla buluşturduğu otobiyografik romanı Neresi Bizim Evimiz? ile karşıladı. Düşbaz Kitaplar’ın tüm eserleri, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Erkekler

Yazar: Sandra Newman / Çevirmen: Yasemin Büte

Erkeklerin olmadığı bir dünyanın distopyası

Ağustos ayının son günlerine yaklaşırken bir akşam, Jane Pearson, kocası Leo ve beş yaşındaki oğulları Benjamin ile birlikte California ormanlarının derinliklerinde kamp yaparlar. Jane alacakaranlık çökerken Leo ve Benjamin’in yatmaya hazırlandıkları çadırın dışına astıkları hamakta uyuyakalır. İşte tam da Jane’in o uyku ânında Y kromozomu taşıyan kim varsa ortadan kaybolur. Ameliyatın ortasında ameliyathanelerden, direksiyon başından, tartışmalardan, sohbetlerden, sevişmelerden, ilişkilerden bir anda yok olur Y kromozomu taşıyanlar. Çocuklar, yetişkinler hatta fetüsler bile artık yoktur. En başta da Leo ve Benjamin yoktur. Nedeni, nasılı bilinmez, nerede olduklarına akıl sır ermez.

Sandra Newman’ın son romanı Erkekler, kusursuz bir toplum hayalini, feminist ütopyaları ve imkânsız fedakârlıkları sürükleyici bir dille anlatırken bireysel arzu ile toplumun iyiliği arasındaki çatışmayı sorguluyor ve sorgulatıyor.

“Kitabın tedirgin edici hayal gücü, sayfaları arasından dünyamıza ulaşıyor…”

Naomi Alderman, Güç romanının yazarı

“Çarpıcı bir feminist ütopya (ya da distopya demeliyiz belki de)… Newman, feda etme eyleminin sınırlarının ne kadar zorlanacağına dair çok kuvvetli öngörüler sunuyor. Karakterler birbirine yaklaştıkça yazar da bu toplu kayboluşa yönelik sarsıcı açıklamalarda bulunuyor. Bu cidden feci.”

Publishers Weekly

Neresi Bizim Evimiz?

Yazar: Katy Massey / Çevirmen: Özlem Uygun

“Bayıldım! Bir cevher.”

Bernardine Evaristo, Kız Kadın Öteki’nin yazarı ve 2019 Booker Edebiyat Ödülü Sahibi

Neresi Bizim Evimiz? bir kız çocuğuyla annesinin dokunaklı olduğu kadar komik ama bir o kadar da gerçek hayat hikâyesini okurlarla buluşturuyor.

Katy, genç bir kızken, annesinin seks işçiliği yaparak para kazandığını keşfeder ve aralarındaki bağ bozulur. Yetişkinliğinde, annesiyle ilişkilerini iyileştirmeye çalışmadan önce keder ve akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele eder. 1935’ten 2010’a, Kanada’dan Leeds ve Jamaika’ya uzanan bu hikâyede utanç, göçmenlik ve sosyal sınıflarının güçlüklerini keşfeden anne ve kız, hızla değişen bir dünyada birbirlerinin seçimlerini anlamakta zorlanır. Acaba kendi gerçeklerini bulmaya çalışan bu iki güçlü kadın, geçmişin zalim hayaletlerini alt edip aralarındaki düşmanlıkta ateşkes ilan edebilecekler midir?

Kitaptan tadımlık:

Hayır, yanlış olan şey bir tek benim bekliyor olmam: 

Olmuşlar ve olabilecekler arasında, olasılıklar âleminde nefesimi tutmayı becerebildiğim müddetçe asılı duruyorum. Nefesimi tutmak için canımı dişime takarak çatlamış, 

yarısı ölmüş ailemin bağrında oturuyor ve eve gitmeyi bekliyorum.

“…Katy Massey’nin, sınıf önyargısı ve kadın düşmanlığının kesişimini gösteren, annesinin genelevdeki işi ve hayatının zeki ve eğlenceli anlatımına bayıldım.”

Litro Magazine

Bilgi için: ayrintiyayingrubu.com/dusbaz

instagram.com/dusbazkitap

twitter.com/dusbazkitaplar

facebook.com/dusbazkitaplar

edebiyathaber.net (26 Eylül 2023)

Yorum yapın