Masthead header

Dünyanın bütün cinsel taciz kurbanları konuşun!

29531013İngiltere’de Yüksek Mahkeme ülkenin en ünlü konser piyanistleriden biri olan James Rhodes’in henüz küçük bir çocukken maruz kaldığı cinsel tacizi detaylı olarak anlattığı otobiyografisini yayınlamasına izin verdi.

Rhodes’in eski karısı, 12 yaşındaki oğlunun babasının kitabının yayınlanmasından olumsuz etkileneceğini iddia ederek mahkemeye başvurmuş ve kitabın yayınlanmasını yasaklatmayı başarmıştı.

Konuyu temyize götüren ve yargıçları “Kitabın yayınlanmasının kamu yararına olacağına” ikna etmeyi başaran Rhodes, “Bu karar ifade özgürlüğünün bir zaferi” dedi. Rhodes sözlerine “Eğer bu yasak devam etseydi herkes böyle gerekçeler öne sürerek kitapların yayınlanmasını engelleyebilecekti. Biz bu ülkede kitapları yasaklamıyoruz” diye devam etti.

Ünlü piyanist kitabının taciz kurbanı çocuklara da yardımcı olacağını söyledi ve “Bana çocukken başına gelenleri kimseye anlatma demişlerdi. Tacize uğrayan çocuklara konuşmamaları söyleniyor. Bu kitabın mesajı ise ‘Birilerine söyleyin’. Bu karar cinsel taciz kurbanları için de bir zafer” dedi.

Kitapta henüz altı yaşındayken okuduğu yatılı okulun beden eğitim öğretmeninin defalarca tecavüzüne uğrayışını ve bunun ardından yaşadığı psikolojik problemleri, uyuşturucu bağımlılığını ve müziğe sarılarak kendini kurtarmasını anlatan Rhodes “Bu kitap oğluma zarar vermeyecek. O zaten şu anda bu kitabı okumayacak. Bu bir çocuk kitabı değil” dedi.

Rhodes’in kitabı “Instrumental: A Memoir of Madness, Medication and Music” İngiltere’de 28 Mayıs günü piyasaya çıkacak.

edebiyathaber.net (25 Mayıs 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r