“Dodi Dişdostu” Azerice yayımlandı

Ağustos 14, 2023

“Dodi Dişdostu” Azerice yayımlandı

Elif Yonat Toğay’ın Uçanbalık Yayınlarından çıkan “Dodi Dişdostu” adlı kitabı Ağıllı Bala Neşriyyatı tarafından Azericede yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Azerbaycanlı minikler ”Dodi Dişdostu”nu çok sevecek!

Elif Yonat Toğay‘ın kıpır kıpır anlatımı ve Damla Tutan‘ın ele avuca sığmaz resimleriyle dikkat çeken Dodi Dişdostu, dünya dillerindeki yolculuğunu sürdürüyor.

Doğadaki canlılar diş fırçası kullanmıyor madem,
Dodi için fırçalayacak başka bir diş bulmalı hemen!

Dodi Dişdostu; diş sağlığı ve bakımının önemini eğlenceli bir öykü aracılığıyla aktarıyor, doğadaki mutlu gülüşlerin izini sürüyor.  
 
Çayırdaki zürafadan denizdeki köpek balığına, yeryüzündeki canlıların diş yapılarının özelliklerine ve diş temizliklerini nasıl yaptıklarına dair kıymetli bilgiler paylaşan bu rengârenk kitap, son sayfalarındaki “Biliyor Musun?” adlı bölümde yer verdiği şaşırtıcı bilgilerle, minik okurlarının merakını gıdıklıyor.

Farklı türdeki canlıların hijyen alışkanlıklarına değinirken, doğanın döngüsüne de işaret eden Dodi Dişdostu; kişisel bakımına ve temizliğine yalnız insanların önem vermediğini, diğer canlıların da “kendi yöntemleriyle” bu rutine katıldığını hatırlatıyor.

 
Yaşamını sağlıklı dişlere adayan Dodi, fırçalayacak diş arıyor. Bir sabah gizlice çıktığı yolda, bilin bakalım karşısına kimler çıkıyor? Çölde kendisini selamlayan DiliDışarıda fil, dişini kumlarla temizliyor; ona yardımcı olamayacağını fark eden Dodi, yeni umutlarla yola devam ediyor. Çayırda karşısına çıkan ONeBoyunÖyle zürafaya yaklaşınca, onun da dişlerini başka birinin temizlediğini keşfediyor. Sincap, kedi, maymun, su aygırı derken; Dodi bir ağız dolusu diş bulmakta kararlı görünüyor!
 
Dodi Dişdostu, doğadaki hayvan ve bitkilerin birbirleriyle olan ilişkisi üzerinden ağız bakımı ve diş fırçalamanın gerekliliği hakkında farkındalık kazandırıyor.
 
Her sayfası farklı keşiflerle dolu bu sevimli öykü aynı zamanda, Elif Yonat Toğay’ın şiirsel dili ve ahenkli anlatımıyla çocukların dil gelişimine de büyük katkı sağlıyor.

edebiyathaber.net (14 Ağustos 2023)

Yorum yapın