Dinozor Çocuk ve Dinozor Genç’ten yaz tatili için eğlendiren ve öğreten kitap önerileri

Haziran 14, 2023

Dinozor Çocuk ve Dinozor Genç’ten yaz tatili için eğlendiren ve öğreten kitap önerileri

Ayrıntı Yayınları’nın çocuk kitapları markası Dinozor Çocuk ve ilk gençlik kitapları markası Dinozor Genç, yaz tatili için bir seçki hazırladı. 

Tanıtım bülteninden

Çocukları sanatçılarla ve sanat tarihiyle tanıştıran Peki Ama Kim Bu Leonardo?, Ressamların Sırları Nedir?, Resimde Ne Var?, Sihirli Sanat Yolculuğu kitapları, aynı zamanda renkli etkinliklerle vakit geçirmeye davet ediyor. Kraliyet Treni, Küçük Prensesin Günlüğü, Yıldızlı Saat serilerinin kitapları ise eğlenceli bir okuma sunuyor. Dinozor Çocuk ve Dinozor Genç’in tüm kitapları, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Peki Ama Kim Bu Leonardo?

Giulia Calandra Buonaura

Dinozor Çocuk

Eserleri dünyanın en ünlü müzelerinde sergilendi. Buluşları düşün dünyasına yön verdi. Geleceği hayal etmedeki sınır tanımazlığı herkesin ağzını açık bıraktı. 500 yıl önce yaşamış bile olsa o hâlâ bir yıldız! Peki ama kim bu Leonardo?

SERİNİN DİĞER KİTAPLARI:

Peki Ama Kim Bu Marie Curie?

Peki Ama Kim Bu Neil Armstrong?

Peki Ama Kim Bu Shakespeare?

Peki Ama Kim Bu Charles Darwin?

Peki Ama Kim Bu Pablo Picasso?

Peki Ama Kim Bu Mozart?

Peki Ama Kim Bu Kleopatra?

Ressamların Sırları Nedir? 

Yazar: Sandrine Andrews, Resimleyen: Marie de Monti

Dinozor Çocuk

Dünyanın ilk ressamı kimdir? Sıcak renkler ve soğuk renkler hangileridir? Derinlik yanılsaması nasıl yaratılır? Bir tabloda ışık ve gölge ne işe yarar? Ressamlar bizi nasıl yanıltır? 

Büyük ressamların sırlarını ve eserlerini keşfedeceğin bir yolculuğa çıkmaya hazırlan!

Tarih Öncesi insanların şablon tekniğini nasıl icat ettiklerini, Vincent Van Gogh’un renkleri karıştırmak için nasıl kromatik diyagram kullandığını, Caravaggio’nun gün ışığı yaratmak için nasıl gölge oyunundan yararlandığını ya da modellerinin yüzlerini farklı açılardan gösterebilmek için Pablo Picasso’nun bu görünümleri önden ve profilden nasıl iç içe geçirdiğini keşfet!

Etkinlikler için boyalarını hazırla ve harekete geç:

  • Bir tablonun kaçış noktasını bul.
  • Işık ve gölge yapmayı öğren.
  • Picasso gibi kübist bir portre çiz. 

Resimde Ne Var? 

Susie Brooks

Dinozor Çocuk

Göz alıcı renklerle dolu bu kitaptaki tüm resimlere yakından bak! Sirkte neler oluyor?

Yemyeşil muntazam bahçede neler oluyor? Güneşli bir günde kanalda neler oluyor?

Bunun gibi daha pek çok soru genç okurlara birbirinden şahane sanat eserlerine yakından bakmaları için cesaret verecek! Resimde Ne Var? genç sanatçılara sanatın keşif ve eğlenceli dolu yanını gösterecek.

Sihirli Sanat Yolculuğu 

Yazar: Seçil Pala, Resimleyen: Müjde Başkale

Dinozor Çocuk

Binlerce yıl önce, insanlığın iletişim kurmak için henüz bir dil kullanmadığı zamanlarda sanat, iletişim kurmanın en önemli araçlarından biriydi. Mağara duvarlarından günümüze kadar ulaşan resimler, insanlığın sanatla ilk tanışıklığının kanıtları olarak tarihe geçmiştir.

O günlerde anlatmanın ve ifade etmenin bir aracı olan sanat, günümüzde de aynı işlevini sürdürüyor. Anlamak, zor olanı ifade etmek, dikkat çekmek, güzel olanı göstermek ve ruhumuza hitap eden daha pek çok şey için sanatı kullanıyoruz. Sanat binlerce yıl sonra bile hayatımızı ve ruhumuzu kurtarmaya devam ediyor…

Arya, yaz tatilinde harika bir seyahate çıkar. Rönesans döneminde sanatın beşiği olan Floransa’ya gider ve orada hayranlık duyduğu tüm sanatçılarla tanışır. Donatello, Da Vinci, Rafaello, Warhol ve Banksy ve daha niceleri… Sanatçıların ürettikleri eserlerle ilgili sırları, diğer sanatçılarla olan arkadaşlık ilişkileri ve tabii ki sanat meraklısı Arya’nın onlarca sorusuyla Floransa’nın arka sokaklarında geçen bu hikâyeye bayılacaksınız.

Kraliyet Treni Hırsızı – Trende Macera 

Yazar: M.G. Leonard ve Sam Sedgman, Resimleyen: Elisa Paganelli

Dinozor Genç

BİNMEYEN KALMASIN! ELİNİZDE YEPYENİ, GİZEMLİ BİR MACERANIN BİLETİ VAR!

Harrison Beck ve amcası İngiltere’nin en ünlü buharlı gemisi olan Kraliyet Treni’nin son seferinin keyfini çıkarıyorlar. Fakat çok değerli bir takı kaybolunca Harrison ve yeni arkadaşı Lenny kendilerini bir gizemin ortasında buluveriyor. Tren son durağa ulaşmadan bu gizemi çözüp suçluyu yakalayabilecekler mi?

“M.G. Leonard ve Sam Sedgman klasik gizemi, yükü zekâ ve şüphe olan bir trene yepyeni bir tarzda koymayı başarmışlar.”

Ross Welford, Time Travelling with a Hamster’ın yazarı

Küçük Prensesin Günlüğü 1

Yazar: Meg Cabot, İllüstrasyon: Erwin Madrid

Dinozor Genç

Yaratıcı küçük bir prensesin günlük serisiyle (hem de resimli!) yeniden Genovia’dayız.

Olivia Grace Clarisse Mignonette Harrison on iki yaşında vasat bir tipti: vasat boyu, vasat kilosu, vasat boyda vasat kahverengi saçları, vasat koyulukta teni ve vasat ela gözleri vardı. Vasat olmayan birkaç özelliği şunlardı: çok uzun ve prenses temalı ismi, gelecekte vahşi yaşam illüstratörü olarak bir kariyer yapmasını sağlayacak hayvan resimleri çizme becerisi ve babasıyla hiç tanışmamış bir yarı öksüz olarak teyzesi ve eniştesiyle birlikte yaşamaya zorlanması gerçeği.

İşte hayatındaki her şey böyle vasattır. Ta ki her şeyin ters gittiği o son derece vasat güne kadar… Okulun en popüler kızı Annabelle Jenkins, Olivia’yı dövmekle tehdit eder, müdür onu uyarır ve Olivia otobüs durağında kendini yerde bulur. Derken içinde Genovia Prensesi Mia Thermopolis’i taşıyan bir limuzin durağa yanaşır, Olivia nihayet babasıyla tanışması için New York’a davet edilir, babası pat diye onu Mia, büyükanne ve iki muhteşem kaniş köpeğiyle birlikte yaşamayı teklif eder.Olivia Grace Clarisse Mignonette Harrison belki o kadar da vasat bir tip değildir!

“Yazar Meg Cabot tacını bu sefer yeni karakteri Olivia Grace’e takıyor. Prenses Mia’nın hiç tanımadığı üvey kız kardeşi olduğunu öğrenen Olivia, New Jersey’de bir ortaokul öğrencisi. Tıpkı ablası gibi o da kraliyetin gözdesi olacak ve macerasını günü gününe yazacak, hem de bu sefer çizimleriyle birlikte.” (USA Today)

“[Cabot’ın] Zahmetsiz yazma biçemi insana uzun bir hafta sonunun ardından koridorda en yakın arkadaşıyla ayaküstü sohbet etme havası veriyor… Kitapları ve kadın karakterleriyle Cabot, en çok ihtiyaç duyduğum zamanlarda gerçeklerden kaçmamı ve motive olmamı mümkün kılıyor.” (CNN.com)

Kraliyet Düğünü Felaketi (Küçük Prensesin Günlüğü 2)

Yazar: Meg Cabot, İllüstrasyon: Erwin Madrid

Dinozor Genç

Olivia Grace Clarisse Mignonette Harrison sevgi dolu ailesi, iki muhteşem kaniş köpeği ve kendisine ait midillisiyle birlikte gerçek bir sarayda yaşamaya başlasa da GENOVIA PRENSESİ’NİN kendisi olduğuna inanmakta hâlâ zorlanıyordu! 

Olaylar tabii ki tam olarak onun hayal ettiği şekilde ilerlemiyordu. Prenses olmak sandığından çok daha karmaşıktı. Neyse ki büyükannesi, prenseslik dersleri vererek ona her daim yardımcı olmaktan mutluluk duyuyordu. Ülkeyi yönetmekten başını kaşıyacak vakti olmayan üvey ablası Mia, kendi DÜĞÜNÜNE bile zor vakit bulurken; saray misafirlerle, servis yapan garsonlarla, prenslerle ve uzak akrabalarla, hatta kendini beğenmiş yeni kuzeni Luisa (kendisi Oliva’nın başının derdi olma yolunda hızla ilerliyor) ile doluydu! Bütün bu hengamenin ortasında Olivia, bir de Genovia Kraliyet Akademisi’ne katılmak zorundaydı! 

Bunca koşturmacaya rağmen, Olivia acaba bu kraliyet düğününün bir kraliyet felaketine dönüşmesine engel olabilecek midir?

Olivia’nın kraliyet soyundan geldiğini öğrendiği ilk kitabı okumadan geçmeyin!

“Genovia ulusu bu komik seri sayesinde yeni bir sakin kazanıyor… Cabot’ın siyah-beyaz çizimleri, Olivia’nın eğlenceli ve samimi günlük notlarına iyice hayat verirken okurlar bundan sonraki maceraları dört gözle bekliyor.” (Publishers Weekly)

“Cabot esprili ve bol ayrıntılı üslubuyla olumlu etki yaratmayı başarıyor… Cabot büyüsüne yeni katılanlar gerçekten efsunlanacaklar. Hem eğlenceli hem de son derece doyurucu bir tatlı düş.” (Kirkus Reviews)

“Bu eğlenceli, okuru hızlıca içine çeken kitap, okurlara devamı için gün saydıracak.” (Booklist)

Yıldızlı Saat – Gölge Güvesi

Yazar: Francesca Gibbons, Resimleyen: Chris Riddell

Dinozor Genç

Sihirli yeni bir dünyaya gitme zamanı geldi…

Imogen küçük kardeşi Marie’ye iyi davranmalıydı. Annesinin yeni sevgilisine de. Ve kesinlikle garip gümüş bir güveyi ağaçtaki bir kapıdan içeri takip etmemeliydi. Ama kim kendisine söylenenleri dinliyor ki?

Kısa sürede, Imogen ve Marie kendilerini, kimsenin yapması gerekenleri yapmadığı sihirli bir krallıkta buldular. Kardeşlerin karanlıkta ortaya çıkan canavarlardan kaçabilmek için hızlı hareket etmeleri gerekiyordu. Eve dönmeye çalışırken, şımarık bir prens, dans eden bir ayı ve hatta gökyüzündeki yıldızlar onlara yardım edecek…

Heyecanlı, komik bir hikâye ve âşık olacağınız karakterler… Yıldızlı Saat, şaşkınlık verici yeni bir yazardan zamansız bir kurgu.

Bilgi için: ayrintiyayingrubu.com/dinozor-genc

instagram.com/dinozorgenc

facebook.com/dinozorgenc

twitter.com/DinozorGenc

edebiyathaber.net (14 Haziran 2023)

Yorum yapın