“Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB): Anne Baba-Öğretmen El Kitabı” raflarda

Ağustos 25, 2023

“Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB): Anne Baba-Öğretmen El Kitabı” raflarda

Dr. Özlem Sürücü’nün yazdığı “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB): Anne Baba-Öğretmen El Kitabı” Bilgi Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çocuğunuzda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu var! Bu cümleyi bir uzmandan ilk kez duyduğunuz andan itibaren aklınızdan pek çok soru geçmiş olmalı: Acaba doktor doğru teşhis koydu mu? Belki de çocuğumun bir sorunu yoktur, acaba sorun ben miyim? Teşhis doğruysa, bundan sonra neler olacak? Büyüdükçe geçer mi? Hangi tedaviler uygulanacak? İlaç verilecek mi? Bu tedavi ne kadar sürecek? İlaçtan başka çözüm yok mu? Anne baba olarak üzerimize düşenler neler? Nasıl bir eğitim hayatı, nasıl bir gelecek bizleri bekliyor? Okulla bağlantı kurmalı mıyız? Nasıl?.. Bu ve buna benzer pek çok sorunun yanıtlarını bu kitapta bulacaksınız.

Şunu her zaman hatırlamalısınız: Bundan sonra yapmanız gereken şey DEHB ile savaşmak değildir. Savaş yıkıcıdır, onu yok etmeye çalışırken siz de ciddi kayıplar verirsiniz. Hedefiniz, “DEHB’nin varlığını kabul edip, onunla barış anlaşması imzalayıp, olumlu yönlerini de yanınıza alıp, DEHB ile birlikte mutlu, verimli, doyurucu bir yaşam sürebilmenin yollarını keşfetmek” olmalıdır.

Yazar hakkında

27.01.1966 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. 1992-1997 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Uzmanlık tezini “Öğrenme Bozukluğu ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Nöropsikolojik ve Nörofizyolojik incelemeler” konusunda yaptı. Ekim 1998-Ocak 1999 tarihleri arasında Kanada’da Scarborough Hastanesi Çocuk Ergen Psikiyatrisi Kliniği’nde Prof. Dr. Atilla Turgay’ın yanında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda tanı, tedavi, anababa eğitimi konularında eğitim aldı. 1997-2009 yılları arasında kurucu ortak olarak İmge Ruh Sağlığı ve Danışma Merkezi’nde çalışmalarına devam etti. 2007-2009 yılları arasında Çoluk Çocuk Dergisi’nde “Gözlem Aynası” köşesinde aylık yazıları yayımlandı. Meslek hayatına 2009 yılından bu yana Madalyon Psikiyatri Merkezi’nde Okul Öncesi Dönem (3-5 yaş), İlkokul Çağı (6-12 yaş) ve Ergenlik Dönemi (13-18 yaş) çocuk ve gençlerin anne babalarına yönelik “Anne Baba Eğitimleri”nin yürütücülüğünü ve koordinatörlüğünü yapmaktadır. Evli ve biri kız (10 yaşında), diğeri erkek (11 yaşında) iki çocuk annesidir.

edebiyathaber.net (25 Ağustos 2023)

Yorum yapın