Dostoyevski’nin sürgünden sonra yazdığı “edebiyata dönüş” yapıtı

Ağustos 25, 2023

Dostoyevski’nin sürgünden sonra yazdığı “edebiyata dönüş” yapıtı

Fyodor Dostoyevski’nin “Amcanın Düşü” adlı kitabının 11. baskısı, Nihal Yalaza Taluy çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Fyodor Dostoyevski, 1850 yılında çarlığın baskıcı yönetimine karşı çıkan bir harekete katıldığı gerekçesiyle Sibirya’ya sürgüne gönderildiğinde İnsancıklar, İkiz, Beyaz Geceler gibi yapıtlarıyla edebiyat çevrelerinde saygın bir yer edinmişti. Amcanın Düşü adlı roman, Dostoyevski’nin acılarla geçen beş yıllık sürgün cezasını tamamladıktan sonra kaleme aldığı bir “edebiyata dönüş” yapıtıdır.

Daha önceki kitaplarından çok farklı bir nitelik taşıyan Amcanın Düşü yergi ve taşlamanın ağır bastığı bir romandır. Dostoyevski, küçük kasaba insanlarının alışkanlıkları ve ahlak anlayışını eğlenceli bir yaklaşımla anlatır. İnsanın iç dünyasının en gizli yönlerini erişilmesi güç bir saydamlıkla yansıtan yapıtlarıyla XX. yüzyıl romanını da derinden etkilemiş olan Dostoyevski’nin bu grotesk farsını, Nihal Yalaza Taluy’un Rusça aslından yaptığı çeviriyle sunuyoruz.

Yazar hakkında

(1821-1881) İnsanın iç dünyasının en gizli kalmış yönlerini erişilmesi güç bir saydamlıkla yansıtan Suç ve Ceza, Budala ve Karamazov Kardeşler gibi başyapıtlarıyla edebiyat tarihinde derin, evrensel ve kalıcı bir etki bırakmıştır. Öyküleri ve romanlarıyla insan ruhunun evrensel derinliklerini keşfeden Dostoyevski’nin günümüzün en çok okunan yazarları arasında yer almasının bir nedeni de iki yüzyıl önce yazmış olduğu kitapların, anlatmış olduğu insanların, bugün bile etkisini hissettirebilmesidir.

edebiyathaber.net (25 Ağustos 2023)

Yorum yapın