Masthead header

“Denizler Yıldızı”: Çağdaş İrlanda edebiyatının seçkin bir örneği

denizler-yildizi-kitabi-joseph-oconnorJoseph O’Connor’ın “Denizler Yıldızıadlı kitabı,  Süha Sertabiboğlu çevirisiyle Sel Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Büyük Kıtlık’ın İrlanda’ya taşıdığı yozlaşmanın ve sosyal adaletsizliğin gölgesinden kaçmaya çalışan bir grup insanı yeni bir yaşama ve vatana kavuşturacak 26 günlük bir yolculuğun başrolünde, bordasında ölüm ve ıstırabın kol gezdiği Denizler Yıldızı vardır.

1847 yılında, İrlanda’dan son kez demir alacak Denizler Yıldızı, kasara altındaki onlarca göçmenine ve Birinci Mevki’deki soylu yolcularına New York’ta, geçmişin karanlık gölgelerinden fersah fersah uzak, yeni bir başlangıç vaat ederken, yakalarından düşmeyen geçmişlerine palamarlarla sıkı sıkı bağlanmalarına sebep olacaktır. Fakat bu heybetli gemi, sefer süresince misafir ettiği gizemli katiliyle pek çok yolcunun da mezarına dönüşecektir.

Sıradan cinayet romanı izleğini tersyüz eden bu ödüllü ve destansı anlatı, deneysel kurgusuyla çağdaş İrlanda edebiyatının seçkin bir örneği.

JOSEPH O’CONNOR, Dublin’de doğdu. Aralarında, Whitbread Ödülü’nün kısa listesine girmiş Cowboys and Indians, Desperadoes, The Salesman ve son olarak Redemption Falls’ın bulunduğu, geniş çevrelerce beğenilen ve çok satan on bir kitap yazdı. Yapıtları yirmi yedi dilde yayımlandı.

edebiyathaber.net (12 Mayıs 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r