Deniz Yüce Başarır, dinleyicilerle “Ben Okurum” adlı podcast’inde buluşuyor

Nisan 17, 2020

Deniz Yüce Başarır, dinleyicilerle “Ben Okurum” adlı podcast’inde buluşuyor

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, dinleyicilerle Ben Okurum adlı podcast’inde buluşuyor. 

“Sosyal mesafeyi koruyalım ama kitaplarla aramıza mesafe koymayalım” diyen Başarır, “Ben Okurum”un her bölümünde özenle seçtiği konuklarıyla farklı bir kitaba odaklanıyor. Deneyimli yayıncı, her kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren “Ben Okurum” podcast’inin tüm bölümleri Spotify ve Apple Podcasts başta olmak üzere farklı kaynaklardan dinlenebiliyor.

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Korona günlerinde sosyal mesafeyi korurken, size kitaplardan söz eden bir sese kulak vermek isterseniz, “Ben Okurum” tam size göre” diyen Başarır kitapseverleri, sohbetle bilgiyi buluşturan podcast’ine davet ediyor.

“Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Deniz Yüce Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti. Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

Önceki bölümlerde hep yetişkinler için yazılmış kitaplardan söz eden Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum”un önceki gün yayına giren 9. bölümünde, konuğu olan yazar Tülin Kozikoğlu’yla birlikte bu kez çocuk kitaplarını masaya yatırıyor. Resimli kitapların tüm dünyada çok tanınan ve sevilen ikilisi Julia Donaldson ile Axel Scheffler’in birlikte çalıştıkları ilk kitap Nohut Oda Bakla Sofa’dan yola çıkan Başarır ve Kozikoğlu, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın yollarından resimli kitapların iyileştirici gücüne kadar birçok konuyu kapsayan ufuk açıcı bir sohbete imza atıyorlar. “Ben Okurum”un bu yeni bölümünde, Başarır’ın sesinden, çocukların hoşuna gidecek bölümler dinlemek de mümkün.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum” adlı podcast’in önceki bölümlerine ise Filiz Aygündüz, Nermin Yıldırım, Omca-Aybek Korugan, Pelin Yüceyaltırık, Regaip Minareci, Alper Hasanoğlu, Başar Başarır ve Eray Ak konuk oldu. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl mart ayında bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor.

edebiyathaber.net (17 Nisan 2020)

Yorum yapın