Deniz Gürsoy’un zengin gövdeli şarap gibi kitabını okumayanlar için fırsat

Nisan 12, 2021

Deniz Gürsoy’un zengin gövdeli şarap gibi kitabını okumayanlar için fırsat

Deniz Gürsoy’un “İnceliklerin Kadehindeki Şarap” adlı kitabının 5. baskısı, yenilenen kapağıyla Oğlak Yayınları etiketiyle yayımlandı. Kitap, şarap uzmanlığını ve sevgisini, bilgiyle taçlandırmak isteyenler için bir rehber.

Tanıtım bülteninden

İnceliklerin Kadehindeki Şarap, Çilingir Sofrasında Rakı, Şerefe!, Baharat ve Güç, Yiyelim İçelim, Tarihini Bilelim gibi otuza yakın yemek ve yemek kültürü ile ilgili kitaplarından tanıdığınız Deniz Gürsoy’un yazdığı ve şarap alanında, küçük hacmine karşın neredeyse temel referansların hepsini kuşatan bir el kitabı.

Şarabın uzak ve yakın geçmişleri, meyhanelerin tarihçesi, bağ bozumundan şaraba gidiş ve şarabın servisi ya da saklanması, şampanya, güçlü şaraplar, kutsal kitaplara göre şarap, degustasyon, Türk, Fransız, İtalyan, Alman ve diğer ülke şarapları, değişik şaraplar, sıcak şaraplar ve örnek yapım reçeteleri, ev yapımı şarapla birlikte olmayacak yemekler, şarap mezeleri, afrodizyak şarap karışımları, çeşitli şarap kokteylleri… Hepsi bu kitapta, ayrıca bir de şarap terimleri sözlüğü ile şarapseverler için web siteleri listesi var.

Hangi giriş yemekleriyle hangi şaraplar içilebilir?.. (Diyelim kaz ciğerine ya da diğer şarküteri ürünlerine hangi şarap uygundur. Salyangoza ya da enginara hangi şarap gider?) Ya ana yemeklerle? (Deniz ürünlerinin türüne, balığın ızgara/tava ya da buğulamasına… Kırmızı etlere, soslu etlere, kümes hayvanlarına… Makarnaya, pilava, sebze yemeklerine, hatta omlete göre şarap seçimi…) Hangi peynirle hangi şarabı içeceksiniz? Camambert’le… Keçi peyniriyle… Roquefort’la? Ya da sütlü tatlılarla, meyve salatasıyla, başka tatlılarla nasıl bir şarap seçilmelidir?..

Bütün bilgiler bu kitapta… Şarap uzmanlığını ve sevgisini, bilgiyle taçlandırmak isteyenler için tek rehber: İnceliklerin Kadehindeki Şarap.

Deniz Gürsoy tüm yapıtlarıyla Oğlak Yayınları’nda…

edebiyathaber.net (12 Nisan 2021)

Yorum yapın