Cumartesi Kitaplığı ilk kitaplarıyla raflardaki yerini aldı

Nisan 5, 2018

Cumartesi Kitaplığı ilk kitaplarıyla raflardaki yerini aldı

Cumartesi kitaplığı bir süre önce ilk kitaplarının tanıtımlarının da yapıldığı bir davetle yayın hayatına başladı.

Cumartesi Kitaplığı; dünyayı, bulunduğu coğrafyayı, insanı ve kendini anlamak için bir araya gelen, bu arayışta kitapların yol göstericiliğine sığınan, keşfettiklerini paylaşmak, paylaşılanları çoğaltmak, çoğalanları biriktirerek kocaman bir kitaplık yapmak için yola çıktı.

Hedef; en çok satanlar listesinden sıyrılarak dünyanın geniş coğrafyasının bir o kadar geniş edebiyat dünyasını ülkemize taşımak, Latin Amerika’dan Arap coğrafyasına, Batı Avrupa’dan Uzak Doğu’ya kadar uçsuz bucaksız yeryüzünün önemli kalemlerinin metinlerini okumak ve okutmak.

Cumartesi Kitaplığı’nın bu yolculukta attığı ilk adım, İtalyan mizah yazarı  Stefano Benni tarafından yazılan Deniz Dibindeki Bar. Zamansızlar Serisi’ne ait olan bu kitap, dünyanın ve hatta evrenin farklı bölgelerine ait olan, birbiriyle bağlantılı yirmi dört öyküden oluşuyor. Yayınevinin ikinci kitabı Christopher Kloeble imzalı Hep Hızlı Olur. Alman Edebiyatı’nın son dönemdeki seçkin örneklerinden biri olan bu kitap, hassas bir aile hikâyesi ile eğlenceli bir yol romanını bir araya getirmeyi başarıyor. Porto Riko’lu yazar Sergio Gutiérrez Negrón’un yazdığı Uyuyor Diyorlar ise, yayınevinin listedeki üçüncü kitabı, Uyuyor Diyorlar, hayat ve ölüm arasındaki konumumuzu sorgulatan eşsiz bir roman.

Cumartesi Kitaplığı; Dünya Edebiyat Atlası, Zamansızlar, Türk Edebiyatı, İnceleme ve 30 Altı ismini verdiği serileriyle neredeyse örneği olmayan kitaplarıyla tüm kitapçılarda okuruyla buluşmayı bekliyor.

edebiyathaber.net (4 Nisan 2018)

Yorum yapın