Amerika’nın ırkçı geçmişinin suratına atılan yumruk gibi bir novella

Ocak 11, 2022

Amerika’nın ırkçı geçmişinin suratına atılan yumruk gibi bir novella

P. Djèlí Clark’ın Yakarış Çemberi adlı novellası, Ceren Gürein çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Nebula, Locus, Dünya Fantazi ve Britanya Fantazi En İyi Novella Ödülü
 
Son yıllarda adından sıkça söz ettiren yazarlardan P. Djèlí Clark, Yakarış Çemberi’nde kaderini kendi eline almaya karar verip 20. yüzyıl Amerika’sının kötülüklerine karşı ön saflarda savaş veren üç siyah kadının hikâyesini anlatıyor.
 
1915 yılında, D. W. Griffith’in meşhur filmi Bir Ulusun Doğuşu vizyona girdi. Ancak kimse D. W. Griffith’in bir büyücü, Bir Ulusun Doğuşu’nun da Amerikan halkının kalbinin en derinliklerinde saklı tuttuğu nefreti gün yüzüne çıkarmak için yapılmış bir büyü olmasını beklemiyordu. Amerika’ya yayılan nefret dalgasından güçlenerek beslenen Klan, bir kez daha tehlikeli hâle gelmeye başlamıştı. Ve bu sefer yanlarında cehennemden şeytanlar getirmişlerdi.
 
Neyse ki Maryse Boudreaux’nun büyülü bir kılıcı ve ters düşmek istemeyeceğiniz arkadaşları vardı. Bir yandan içki kaçakçılığı yapan Maryse, bir yandan da arkadaşlarıyla birlikte Klan’ın dünyaya çağırdığı şeytanları avlayıp gerisingeri cehenneme gönderiyordu. Ancak bu sefer karşılaşacakları düşman her zamankinden daha güçlü ve dehşet verici olacaktı.
 
Yakarış Çemberi, Amerika’nın ırkçı geçmişinin suratına atılan bir yumruk.
 
“Son yıllarda okuduğum en güçlü ve etkileyici spekülatif kurgulardan biri.”
‒ Tochi Onyebuchi
 
“P. Djèlí Clark istese bile kötü bir kitap yazamaz. Yakarış Çemberi, temelinde çok ciddi bir hikâye anlatsa da müthiş eğlenceli bir kitap.”  
‒ Victor LaValle
 
Yakarış Çemberi, Amerika’nın kâbus gibi geçmişine balıklamasına bir dalış.”
‒ Annalee Newitz

edebiyathaber.net (11 Ocak 2021)

Yorum yapın