Çok yazarlı, modern bir mit inşa denemesi

Mayıs 2, 2024

Çok yazarlı, modern bir mit inşa denemesi

14 yazarın çarpıcı öykülerinin yer aldığı Nefes Rivayetleri, Ozancan Demirışık derlemesi ile Doğan Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. 

Tanıtım metninden

Yüzyıllardır aramızda yaşayan, zamanın içerisinde süzülüp giden, imparatorlukların kuruluş ve yıkılışına tanıklık eden bir adam. Göktürk Kağanlığı’nda doğdu, ölümsüzlüğünü keşfeden Kam Ana Kambur adını koydu: Nefes.

Sayısız yoldaşı oldu ama hiçbiri Gölge kadar iz bırakmadı. Öldükten sonra başka bedenlerde yeniden hayat bulan bu kadınla çağlar boyunca kesişen yolları bazen aşka, bazen felakete çıktı.

Hakkındaki rivayetlerin her birinde Nefes’in bambaşka bir yüzü anlatıldı, akla kara birbirine karıştı: Ölümden mahrum bırakılmış alelade biri mi, tarihin akışını değiştiren bir kahraman mı yoksa tabiatın yasalarına başkaldırışıyla dünyamız için bir tehdit mi? Belki de hepsi…

Nefes Rivayetleri, edebiyatımızın nitelikli yazarları tarafından farklı bakış açılarıyla ele alınan, geçmişten geleceğe uzanırken edebi türler arasında maharetle gezinen bir ölümsüzlük anlatısı, modern bir mit inşası.

14 yazardan 14 çarpıcı öykü
Mehmet Berk Yaltırık, Saygın Ersin, Ozancan Demirışık, İsmail Güzelsoy, Afşin Kum, Meryem Gültabak, Funda Özlem Şeran, Emirhan Burak Aydın, Deniz Erbulak, Ayfer Kafkas, Murat Başekim, Ekin Açıkgöz, Hikmet Hükümenoğlu, Gökcan Şahin.

Derleyen: Ozancan Demirışık

Yaratıcı Danışmanlar: Alican Saygı Ortanca, Gökcan Şahin

Editör: Kemal Küçükgedik

Kapak İllüstrasyonu: Ebrahel Lurci

Kapak Tasarımı: Taylan Polat

Sayfa Uygulama: Yeşim Ercan Aydın

Yorum yapın