Çocuklar için kendini bulma serisi | Ayşe Bayazit

Şubat 6, 2023

Çocuklar için kendini bulma serisi | Ayşe Bayazit

Türk edebiyatında çocuklar için felsefe serileri son dönemde büyük bir ilgi görüyor. Anne babalar, öğretmenler özellikle düşündüren ve çocukların iç dünyalarına hitap eden eserleri öncelemeye başladılar.

Çocuk edebiyatındaki fantastik serilere bir yenisi daha eklendi: “Evliyalar ile Yolculuk”. Fantastik çocuk edebiyatının önemli ismi Ömer Ünal, bu seriden çıkan ilk kitabıyla bizleri felsefi bir yolculuğa çıkarıyor. İnsanın kendini tanıma yolculuğunu bize Yunus Emre’nin dizeleriyle fantastik bir kurgu: Kayıp Mısranın Peşinde.

Yeşim Taşı Efsanesi serisiyle tanıdığımız yazarın kitapları, Kayıp Rıhtım tarafından yılın en iyi yerli fantastik kitap ödüllerine layık görülmüştü. Kitap, Mete’nin evinin duvarında daha önce fark etmediği bir tabloyu görmesiyle başlıyor. Mete, tablonun ardında başka bir boyuta açılan geçit keşfediyor ve macera başlıyor. Bu farklı boyutta kaybolması bir anlamda bize kendi iç dünyamızda kayboluşu anımsatıyor. İşte bu yolculuk boyunca Mete, kendini tanımayı öğreniyor hem de Yunus Emre’nin öğretileriyle beslenerek.  

Yazar Ömer Ünal’ın felsefi kurgusu sadece çocuklara değil 7’den 70’e her yaş grubuna hitap ediyor fakat çocuklara seslenmesi bakımından da çok önemli bir görev üstleniyor. Felsefenin çocuklar için önemi yadsınamaz. Kitap hem fantazyadan beslenip hem Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli gibi değerli şahsiyetleri karakter olarak kullanarak önemli bir açığı da dolduruyor: çocuklar için felsefe ve çocuk dünyasına fantastik bir bakış.  

Akıcı anlatımı ve bir solukta okunup biten kurgusuyla aynı zamanda “Evliyalar ile Yolculuk” serinin ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Eserin arka kapak yazısından bir cümleyle sizleri bu yolculuğa davet ediyorum:

“Kayıp mısranın peşinde koşup fantastik bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız Hızır yoldaşınız, Yunus ışığınız olsun!”

edebiyathaber.net (6 Şubat 2023)

Yorum yapın