Mavisel Yener, Küçük Prens’e biyoçeşitlilik merkezli yeni bir yorum getiriyor

Ağustos 4, 2023

Mavisel Yener, Küçük Prens’e biyoçeşitlilik merkezli yeni bir yorum getiriyor

Mavisel Yener’in yazdığı, Volkan Akmeşe’nin resimlediği Tohumların Galaksi Yolculuğu, 8 ve üzeri yaş grubu için Redhouse Kidz etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Tohumların Galaksi Yolculuğu, okurları dünya edebiyatının eşsiz karakteri Küçük Prens’in rehberliğinde çevre, iklim ve biyoçeşitlilik üzerine sürükleyici bir maceraya davet ediyor. 

Usta yazar Mavisel Yener, Antoine de Saint-Exupéry’nin klasikleşmiş eseri ile metinler arası ilişki kurarak Küçük Prens’i bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Baobab ağaçlarıyla kaplanmasından dolayı gezegeni Asteroid B612’in tehlikede olduğunu düşünen Küçük Prens, biricik evini kurtarmak için galakside çözüm aramaya koyuluyor. Maceraları boyunca Solucan Tünelleri’nden geçerek tohumlar, arılar ve biyoçeşitlilikle ilgili pek çok gerçeği keşfediyor. 

Biyoçeşitlilik, bitki çeşitliliği, sürdürülebilirlik, yaşam döngüsü, doğal kaynaklar, çevre ve iklim konularına odaklanan Tohumların Galaksi Yolculuğu’nun sıra dışı karakterleri ve kurgusu, Volkan Akmeşe’nin etkileyici illüstrasyonlarıyla renkleniyor. Arka kapakta yer alan karekodun okutulmasıyla ulaşılabilen etkinlik kitapçığı, romanın konu edindiği temaları sorgulamayı ve derin bir okuma yapmayı mümkün kılıyor.

Mavisel Yener

1962, Ankara doğumlu Mavisel Yener, 1984’te Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Şiir, öykü, masal, roman türlerinde yayımlanmış 150’yi aşkın yapıtı var. Çocuk yazını alanında pek çok ödülün sahibi. Çocuk ve gençlik kitapları hakkında tanıtım-eleştiri yazıları yazıyor, çocuk edebiyatı alanında atölye eğitmenliği, editörlük yapıyor. Çocuk yazını alanında gerçekleşen yurtiçi/yurtdışı sempozyumlarda bildiriler sundu; üniversitelerde konferanslar verdi. Öykü, masal ve şiirleri ilköğretim ders kitaplarında yer alıyor. Yapıtları başka dillere çevrilerek dünya çocuklarıyla da buluştu.
Çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen Hans Christian Andersen Ödülü 1998 ve Uluslararası Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) Ödülü 2022 Türkiye Adayı. 

Volkan Akmeşe

1980, İstanbul doğumlu Volkan Akmeşe, küçük yaşlardan bu yana resimler ve illüstrasyonlar yapıyor. Günümüzde iş gereği dijital çalışıyor fakat geleneksel tekniklerle olan bağını da koparmıyor ve uzun vakitlere yayılan resimler üretmeyi seviyor. Çok küçük detaylarla uğraşmayı, resimlerinin içine dikkatli gözlerin bulabileceği ayrıntılar gizlemeyi de seviyor. Bunlarla birlikte yayınevleri için kitap kapakları, çocuk kitapları; reklam ajansları için reklam illüstrasyonları, oyun firmaları için oyun illüstrasyonları yapıyor. Dijital ve geleneksel tekniklerle, yaratıcı düşünceyle ilgili eğitimler veriyor.

edebiyathaber.net (4 Ağustos 2023)

Yorum yapın