Masthead header

“Çocuklar İçin İstanbul” yayımlandı

cocuklar_icin_istanbul_kapak.inddBurçak Gürün Muraben’in yazdığı “Çocuklar İçin İstanbul”, Can Çocuk etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden 

Evliya Çelebi’nin vampir hikâyelerinden Kız Kulesi’ndeki James Bond’a uzanan renkli içeriğiyle bulunmaz bir rehber!

Osmanlı’da Türklerin sarı, Rumların mavi, Yahudilerin siyah, Ermenilerin kırmızı pabuç giydiklerini biliyor muydunuz? Ya Michelangelo ve Leonardo da Vinci gibi Rönesans Avrupası sanatçılarının Haliç’e köprü yapmak üzere görevlendirildiğini, Boğaziçi Köprüsü’nün 2005 yılında dünyada ilk kez kıtalararası oynanan bir tenis maçına ev sahipliği yaptığını, Kız Kulesi’nin bugüne dek söylenegelmiş rivayetleri kadar James Bond filmlerinden birinin setine mekân olduğunu?..

Her köşesinden, her sokağından, her tepesinden bir başka görünen bu şehri, İstanbul’u bunca farklı açısıyla çocuklara anlatmak kolay mı? Şaşırtıcı zıtlıkların şehri İstanbul, hem mitleri ve rivayetleri, hem zengin yemek kültürü ve gidilip görülmesi gereken yerleri, hem de insanı ve tabiatıyla pek çok anlatının, hikâyenin konusu. Hele ki bu şehri ilk kez gezecekler için bu bilgi denizinde boğulmamak neredeyse olanaksız. Üstelik kendi kendilerine keyifle okuyabilecekleri, anlatımı ve tasarımıyla albenili kaynaklar kısıtlıyken…

Avustralya’da yaşayan Burçak Gürün Muraben’in kendi çocuklarına İstanbul’u anlatma fikriyle yola çıktığı ve önce İngilizce olarak kaleme aldığı kitap, gördüğü yoğun ilgiyle şimdi Türkçe’de! Bugüne dek hazırlanmış benzer rehber kitaplara yoldaş niteliğindeki Çocuklar İçin İstanbul, her bölümünde ayrı bir sokağa, ayrı bir döneme kapı açıyor. Antik çağdan Osmanlı dönemine, Kapalıçarşı’dan Kız Kulesi’ne, Mimar Sinan’dan Hezarfen Ahmet Çelebi’ye ve daha birçok mekâna, kişiye ve zamana uzanan Çocuklar İçin İstanbul, kentin geçmişini bugünüyle buluşturuyor. Ele aldığı konuları yalnızca tarihsel bir bakışla değil, aynı zamanda güncel bilgilerle birleştirerek sunan kitapta, İstanbulluları bile şaşırtacak pek çok ilginç bilgi yer alıyor.

Burçak Gürün Muraben 1964 yılında İstanbullu oldu. İlkokul dönemini Ankara’da, yaz tatillerini Maraş ve Adana’da geçirerek büyüdü. Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi okudu. Gazetelerde, film ve tekstil şirketlerinde, AÇEV’de yöneticilik yaptı. Klasikleri okumak için Rusça öğrendi. Aborijinleri ve kıtanın kıpkırmızı merkezini merak edip Avustralya’ya geldi. Pepo Şapkaları’nın kurucusunun torunuyla evlendi, iki çocuğu oldu. Çocukları ve onların arkadaşları da biraz İstanbullu olsun diye Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan İstanbul for Kids ve Çocuklar İçin İstanbul kitaplarını yazdı. Şimdilerde “Çokkültürlü Anadolu” isimli bir sivil toplum kuruluşunu yönetiyor.

edebiyathaber.net (17 Haziran 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r