Masthead header

“Çizmelerimi Çıkarayım mı?”: Destek politikalarının sonu ve katliamların başlangıcı

soma kitabiOnur Yıldırım ve Uğur Şahin Umman’ınÇizmelerimi Çıkarayım mı?” adlı kitabı Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Soma Madeni’nde 301 ölü.

Tütün üretimiyle geçimlerini sağlayan Soma köylüleri, yanlış politikalardan ötürü yer üstünde geçim kaynakları bulmakta zorlanmış, bu kaynakları yeraltında aramak zorunda kalmışlardır.

Hızla işçileşen çiftçiler, özelleştirilen madenlerde zor koşullar altında, özellikle de taşeronlaşma ve dayıbaşılık sisteminin basıncıyla, düşük ücretlerle, ağır şartlarda çalışmaya mahkûm edilmişlerdir.

Devletin böylesine riskli bir iş alanındaki faaliyetlerinden geri çekilmesiyle, yani madenleri özelleştirme politikaları doğrultusunda özel şirketlere devretmesiyle oluşan sistem ağır sonuçlar doğurmuştur.

Soma Katliamı, aşırı kâr hırsı, üretim baskısı, özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları ile dayıbaşılık denen kuralsızlığın ve denetimsizliğin oluşturduğu kötü düzenin bir sonucudur.

Bu kitap tütün destek politikalarının sonlandırılmasıyla başlayan ve katliamla devam eden süreçleri mercek altına alıyor, bu esnada da Soma insanının acılı serüveninin her aşamasını, tanıklıklara dayanarak bütün gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Yaşananların bir daha olmaması için kendi içinde bir hafıza oluşturma çabası…

İlk 16 sayfa için>>>

Onur Yıldırım
1980 yılında bir Anadolu kasabası olan Akdağmadeni’nde doğdu. 1994 yılında ailesi ile birlikte İzmir’e göçtü. 2010 yılında İzmir’de kurulan alternatif haber portalı Yurtsuz için fotoğraf çekti, haber yaptı. 2011’den bu yana toplumsal bellek oluşturmak için toplumsal olayları takip etmekte, fotoğraflamakta ve haber yapmaktadır. İzmir’de yaşamakta, serbest gazetecilik yapmaktadır.

Uğur Şahin Umman
1989’da İzmir’de dünyaya geldi. Lisans öğrenimini Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nde tamamladı. 2010 yılında İzmir’de kurulan alternatif haber portalı Yurtsuz için söyleşiler yaptı. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda (UM:AG) Araştırmacı Gazetecilik eğitimi aldı. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

edebiyathaber.net (15 Mayıs 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r