Çıtır Çıtır Felsefe’nin 34. kitabı: Güven ve İhanet

Nisan 23, 2024

Çıtır Çıtır Felsefe’nin 34. kitabı: Güven ve İhanet

Brigitte Labbé’nin yazdığı Jacques Azam’ın resimlediği Güven ve İhanet adlı kitap Çıtır Çıtır Felsefe dizisinden Günışığı Kitaplığı tarafından Azade Aslan çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Güvenme ihtiyacı mı
ihanet korkusu mu daha güçlü?

Küçük büyük herkesin hayatı sorgulama rehberi, tüm dünyanın okuduğu “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin Türkçe’deki 34. kitabı “güven” ve “ihanet” kavramlarını ele alıyor. Dizinin yaratıcısı Brigitte Labbé, tercihlerimizi belirleyen ve birbirini etkileyen
bu iki zor kavramı, yine günlük yaşamdan örneklerle düşündürüyor. Bazen geleceğimizi belirleyecek bir kararda bazen de küçük ama önemli ayrıntılarda beliren güvenme ihtiyacının ve ihanet korkusunun belirleyici anlamını doğru soruları sorarak çokboyutlu irdeliyor.

Jacques Azam’ın zengin mizah anlayışını yansıttığı desenleriyle renklenen dizinin her kitabında, farklı bir felsefi kavram ya da temel bir konu ele alınıyor. Kavramlar, minik öyküler, kısa kısa örnek durumlar, diyaloglar ya da sorular sayesinde, çocukların kolayca anlayabileceği sadelikte aktarılıyor. Dizi, çocuklar ve felsefe üzerine yapılan birçok çalışmaya da ilham veriyor.

Çok az insana ve sadece iyi tanıdıklarımıza güvendiğimizi sanırız, ama aslında hayır: Toplumsal yaşamda çok sayıda yabancıya güveniriz. İlacımızı veren doktora, kombiyi denetleyen tamirciye, paramızı emanet ettiğimiz bankacıya, yemeğimizi hazırlayan aşçılara… güveniriz. Güven, kapılarını kocaman açan bir dünya kurar. Ancak ihanet, bu kapıları kapatır, kendimize güvenimizi kırar.

Brigitte Labbé: Brigitte Labbé uzun süre iletişim sektöründe görev aldıktan sonra Paris Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe eğitimi gördü. “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisi pek çok dile çevrilen yazar, katıldığı konferanslarda çocuklara zor konuların nasıl anlatılacağını paylaşıyor. Labbé, kitaplarıyla çocukların eğitim ve öğrenimine sağladığı katkılardan dolayı 2019’da Fransa’nın önemli devlet nişanı Légion d’Honneur’le ödüllendirildi.

Yorum yapın