Masthead header

Chris Marker, 91 yaşında hayatını kaybetti

Yüzyılın önemli, çok yönlü sanatçılarından Fransız yönetmen, yazar, fotoğrafçı Chris Marker, 91 yaşında hayatını kaybetti. Sıra dışı çalışmalara imza atan Chris Marker’ın filmleri çığır açıcı olarak değerlendirilyordu.

Akira Kurosawa, Alain Resnais gibi sinemanın dev isimleriyle çalışan yönetmen, yazar ve entelektüel Chris Marker, Fransa sinemasının en üretmen ve yaratıcı isimleri arasında yer alıyordu. 1962 tarihli deneysel filmi ‘La Jetee’yle Terry Gilliam’ın kült yapımı ‘12 Maymun’una esin kaynağı olan Marker, 60 yıllık kariyerine 50’den fazla film sığdırdı. Marker’ın, kurmaca ve belgesel gibi ayrımları ters yüz ettiği ve yok saydığı filmleri sinemanın yapısal özellikleri açısından çığır açıcı çalışmalar olarak nitelendiriliyor.

Yönetmenin en ünlü filmileri araısna ‘La Jetee’ başı çekiyor. Bu filmde birbirini takip eden fotoğraflarla çok boyutlu bir zaman yolculuğunu sinemaya aktarmayı başarmıştı. Film sinemada zamanın nasıl aktarıldığına dair çığır açıcı bir yapıt olarak hafızalara kazınmıştı. Marker ayrıca 1961 tarihli Fidel Castro portresi ‘Cuba Si’ ve Joris Ivens, Godard, Alain Resnais gibi isimlere önayak olduğu Vietnam Savaşı karşıtı ‘Loin de Vietnam’ gibi filmleriyle de hatırlanıyor.

Oldukça ilginç ve ketum bir kişiliği olan Marker, zaman resmi olarak doğrulanmasa da Moğolistan’da doğduğunu iddia ediyordu. II. Dünya Savaşı öncesi felsefe eğitimi alan Marker, savaş sırasında direniş hareketine yer almış bir isim. katıldı. Yine, ABD ordusuna paraşütçü bir asker olarak katıldığı da Marker’la ilgili hiçbir zaman tam olarak doğrulanamayan bir diğer mit. Gazetecilik de yapan Marker, sinemanın yanı sıra politika, şiir ve fotoğrafla da ilgilenen ve bu alanlarda da önemli çalışmalara imza atmış bir isim.

filmlerim.com (1 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r