Şehla gözlü gemi Kibele’yle masalsı bir yolculuk

Mayıs 27, 2012

Şehla gözlü gemi Kibele’yle masalsı bir yolculuk

Edebiyatımızın çocuklara gönül veren güçlü yazarlarından Müge İplikçi, çocuklar için yazdığı ilk kitap olan renkli öykü Uçan Salı’dan sonra, okurlarını bu kez de kürekli, yelkenli Antik gemi Kibele’yle tanıştırıyor.

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin deniz arkeolojisi çalışmalarından biri olan “Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk” projesini çocuklara yakınlaştırmak için hazırlanan özgün kitap, Antik Çağ batıklarından yola çıkılarak aslına uygun inşa edilen gemi Kibele’nin gerçek yolculuğundan esinleniyor. 2009’da 56 günde tamamlanan bu zorlu yolculukta Kibele, Foça’dan yola çıkmış, gönüllü kürekçileriyle Akdeniz’i katederek Fransa’nın Marsilya limanına ulaşmıştı. Deniz arkeolojisinin bu benzersiz yolculuğu, İplikçi’nin, geçmişle günümüzü harmanlayan yaratıcı düşsel kurgusuyla; genç sanatçı Sedat Girgin’in canlandırma gücü yüksek desenleriyle öyküleşerek ölümsüzleşiyor. Yazar kitabı, en baştan projelendirerek gerçekleşmesini sağlayan editör Müren Beykan’a ithaf etti. Kibele, Can Bonomo’nun 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Love Me Back şarkısının klibinin çekimlerinde de rol aldı.

Alerjisi yüzünden aşıdan korkan Kerem’in kâbusu gerçek olur: Okulda aşı günüdür! Çocukların hepsi de o kadar çok, o kadar çok ağlarlar ki, sıradan bir aşı günü, ancak çok eski çağlarda yaşanacak bir serüvene dönüşüverir. İçinde Kerem’le arkadaşlarının, servis şoförüyle hemşirenin, şehla gözlü gemi Kibele’nin ve kötü adam Kadirbilmez’in yer aldığı inanılmaz bir serüvene!..

1966’da İstanbul’da doğan Müge İplikçi, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Kadın Sorunları ve Araştırmaları Bölümü’nde ve ABD’nin Ohio Eyalet Üniversitesi’nde uzmanlık eğitimi aldı. Kadınların çağımızdaki konum ve ilişkilerini ele aldığı öykü ve romanlarıyla tanınan, eserleri çeşitli dillere çevrilen İplikçi’nin son öykü kitabı Kısa Ömürlü Açelyalar (2009), son romanı Civan (2012). Günışığı Kitaplığı’nın “Köprü Kitaplar” dizisi için yazdığı Yalancı Şahit (2010), yazarın ilk gençlik romanı. İlk çocuk kitabı Uçan Salı’dan (2010) sonra Acayip Bir Deniz Yolculuğu’nu (2012), bir deniz arkeolojisi projesi için Antik Çağ teknolojisiyle inşa edilen Kibele adlı kürekli, yelkenli teknenin Akdeniz’deki gerçek yolculuğundan esinlenerek yazdı. İplikçi, eşi gazeteci yazar Ruşen Çakır ve oğluyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.

1985’te İstanbul’da doğan Sedat Girgin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Dergi ve ajanslarda serbest illüstratör olarak çalıştı; kırkı aşkın kitap resimledi. Suna Dölek’le hazırladığı Karıncanın Kardeşi (2007) adlı kitap, Tudem Kitap Yapın yarışmasında ödül aldı ve Almanca’ya çevrildi. 2010 Art Vespa tasarım yarışmasında birincilik ödülü kazanan ve çeşitli karma sergilere katılan sanatçı, İstanbul’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (27 Mayıs 2012)

Yorum yapın