Masthead header

Chiara Lossani’den çocuklara: “Ailede Grev Var”

ailede-grev-varChiara Lossani’nin 5.-8. sınıflar için yazdığı Ailede Grev Var, Demet Elkâtip çevirisiyle Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İtalyan kütüphaneci, yazar Chiara Lossani’nin, çocukların büyümeye başlamasıyla aile içinde değişen dengeleri anlattığı romanı Türkçe’de! Yetişkinlerin, çocukların duygu dünyalarını dikkate almayan kararlarının yarattığı fırtınaları işleyen yazar, iletişimin önemine değiniyor. Filmlerden müziğe, ırkçılıktan çokkültürlülüğe birçok güncel konunun yer aldığı roman, polisiye tadında, gülümseten bir maceraya davet ediyor. Çocukların da hakları olduğunu hatırlatan kitap, anlatımı ve kurgusuyla her yaştan okura hitap ediyor.

Ailesi, işyerlerine yakın olabilmek için taşınma kararı alınca, Stella, arkadaşlarının yaşadığı mahalleden de, okuldan da ayrılmak zorunda kalır. Hayatı altüst olmuştur. Ama ne büyülü asası vardır, ne de ailesini engelleyebilecek kadar büyümüştür. O da, evde greve gitmeye karar verir ve kucaklaşmaları, iletişimi keser. Aradığı destek, bir ayakkabı koleksiyoncusu olan büyükannesinden gelir. Giydiği her ayakkabı Stella’nın bambaşka adımlar atmasını sağlarken, kulak misafiri olduğu bazı konuşmalar aklını karıştırır. Üstelik, yeni okulunda tanıştığı arkadaşlarından da beklenmedik şekilde etkilenecektir…

Chiara Lossani

1954 yılında İtalya’nın Milano kenti yakınlarında doğdu, 1978’de Modern Yabancı Diller ve Edebiyat Fakültesi’nden İspanyol edebiyatı dalında uzmanlaşarak mezun oldu. Çocuklar için yazdığı ilk kitap I confine della tigre (Kaplanın Sınırları) 1995’te yayımlandı. 1982 yılından bu yana Trezzano Belediye Kütüphanesi’nde yöneticilik yapan yazar, 2009 yılında çocuklar ve gençler için öykü kütüphanesi kurdu. Resim, heykel ve mimariyi edebi kurguyla birleştirdiği Quel genio di Michelangelo (Michelangelo’nun Dehası, 2014) adlı çocuk kitabı Çin, İspanya, Japonya gibi, çeşitli ülkelerde yayımlandı. Le ribelli di Challant (Challant’ın Asileri, 2014) adlı gençlik romanıyla büyük beğeni toplayan Chiara Lossani’nin 2016’da, Türkçe’ye çevrilen ilk kitabı Ailede Grev Var (Sciopero in Famiglia, 2011).

edebiyathaber.net (6 Aralık 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r