Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı “Halikarnas Balıkçısı” yapan 1925’lerin Bodrum’u

Nisan 27, 2022

Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı “Halikarnas Balıkçısı” yapan 1925’lerin Bodrum’u

İ. Hatice Orman’ın “Cevat Şakir’in Bodrum’u” adlı kitabı Bilgi Yayınevi etiketiyle 2018 yılında yayımlandı. Bu özel kaynak indirimde.

Tanıtım bülteninden

Kendisi de bir Bodrumlu olan İlknur Hatice Orman, bu kitapta Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı “Halikarnas Balıkçısı” yapan 1925’lerin Bodrum’unun el değmemiş doğa ve denizle iç içe küçük bir kasaba olan halini anlatıyor.

“Burası engin göklerin memleketidir. İçten gelen bir türküyü kapıp koyuverin, uzaklaştıkça türkü gökte masmavi olur. Işık burada yalnız karanlığı aydınlatmakla kalmaz, aydınlattığı maddeyi değiştirir ve görülen bir şair rüyasına çevirir. Başka yerde nur içinde yatılacağına, burada nur içinde yaşanır.

Yokuşbaşına geldiğinde Bodrum’u göreceksin, sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin.
Senden öncekiler de böyleydiler, akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler…”

CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI

Kitabı indirimli almak için>>>

Yazar hakkında

1969 yılında Bodrum’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Bodrum’da tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Yozgat Yenifakılı Lisesi’nde beş yıl Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yaptı. 1996 yılında Bodrum Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğine atandı. Halen aynı okulda öğretmen ve müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

edebiyathaber.net (27 Nisan 2022)

Yorum yapın