Can Gürses, yeni romanı “Bir ömrün Takvimi”yle 29 Nisan’da okuyucularıyla bir araya geliyor

Nisan 24, 2023

Can Gürses, yeni romanı “Bir ömrün Takvimi”yle 29 Nisan’da okuyucularıyla bir araya geliyor

Can Gürses, 29 Nisan Cumartesi günü 15.00-16.30 saatleri arasında Bahariye Penguen Kitabevi’nde Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan son romanı Bir Ömrün Takvimi’ni imzalayacak! Gürses, neşeli inadıyla kaybetmeyen bir kadının hikâyesini anlatıyor. Sıradışı kurgusuyla okuru sürükleyen romanı Bir Ömrün Takvimi’nde hepimizin hayallerini süsleyen bir ütopya yaratıyor.

Görünmez Adalı fotoğraf sanatçısı Mimo, ütopyalardan bile güzel memleketinde geçen çocukluğunun, görünen dünyanın savaş yıllarında Leningrad’da ve İstanbul’da geçen gençliğinin, Avrupa’nın isyankâr vakitlerinde Londra’da ve Paris’te geçen olgunluk çağının, daima özlediği, aradığı, sadık kaldığı ve fakat her dönüşünde biraz daha yalnız bırakıldığı evinde geçen ihtiyarlığının en hayati karelerini bir araya getirerek ömrünün takvimini çıkarır.

Ne yaşarsa yaşasın mutlulukta, iyilikte, güzellikte, dürüstlükte direten Mimo’nun hayat hikâyesi görmek, görünmek, eşitlik, özgürlük, vatanseverlik, aidiyet, adalet, sanat, zaman, aşk ve sevgiyi yeniden tanımlamamıza bir davet. Duru dili, ince üslubu, delişmen kurgusuyla tam anlamıyla Can Gürsesçe bu roman, okuruna şöyle sesleniyor: Gülümseyin! Mimo, mutluluğun fotoğrafını çekiyor.

CAN GÜRSES HAKKINDA

6 Temmuz 1989’da İstanbul’da doğdu. Yatılı okuduğu VKV Koç Özel Lisesi’nden Cervantes’in Don Kişot’u, Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı ve Bulgakov’un Usta ile Margarita’sı üzerinden ironi-yazar-toplum ilişkisini tartıştığı tezinden tam not alarak, International Baccalaureate (Uluslararası Diploma) ile mezun oldu. İngiltere’de The University of Kent’te Karşılaştırmalı Edebiyat ve Film bölümlerini Krzysztof Kieslowski’nin Aşk Üzerine Kısa Bir Film, Mavi ve Veroniqué’in İkili Yaşamı filmleri üzerinden gerçekliğin kurmacalığını tartıştığı tezi ile en yüksek ikinci dereceyle 2010’da bitirdi. İskoçya’da The University of Edinburgh’ta Karşılaştırmalı Edebiyat dalındaki yüksek lisans eğitimini, Orhan Pamuk’un Beyaz Kale ve Amin Maalouf’un Afrikalı Leo romanları üzerinden kimliğin Doğu-Batı ve ben-öteki parçalanmasını çözümlediği teziyle 2011’de tamamladı. Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi.

Romanları 

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın (2014), Kırık Beyaz (2015), Ölüyordum, Geçerken Uğradım (2017), Bir Ömrün Takvimi (2022)

Küçük ve Büyük Çocuk Romanları

İnce ile Uzun 1 – Acıbadem Kurabiyesi (2015), İnce ile Uzun 2 – Büyümüş de Küçülmüş Deniz Kızı (2015), İnce ile Uzun 3 – Kazablanka (2015)

Sinema Senaryoları

Zamanın Ötesindeki Diyar (2019), Pastoral Senfoni (2021)

Çevirileri 

Günün Geç Vakitleri (Late in The Day) – Ursula K. Le Guin (2019), Sanatçının Yeniyetme Halleri (A Portrait of the Artist as a Young Man) -James Joyce (2020)

Ödülleri

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) Roman Ödülü – Ölüyordum, Geçerken Uğradım (2019)

edebiyathaber.net (24 Nisan 2023)

Yorum yapın