Ahmet Ümit duyurdu: Başkomser Nevzat artık özgür!

Haziran 28, 2024

Ahmet Ümit duyurdu: Başkomser Nevzat artık özgür!

Ankara 18. İdare Mahkemesi, Ahmet Ümit’in Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri isimli hikayesinden uyarlanan aynı isimli romanın poşet içinde satılması kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Haberi yazar Ahmet Ümit, sosyal medya üzerinden duyurdu:

Ümit şu ifadeleri kullandı:

“Başkomser Nevzat artık özgür. Aynı adlı hikayemden İsmail Gülgeç’in çizdiği Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri adlı çizgi romanın poşet içinde satılması kararı, Ankara 18. İdare Mahkemesi’nin geçtiğimiz aylarda aldığı yürütmeyi durdurma kararıyla bozuldu. Sansüre hayır, sanata özgürlük, yaşasın hukuk…”

NE OLMUŞTU?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, 17 Mart 2023’te yazar Ahmet Ümit’in, Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri isimli kitabının “içerisinde yer alan bazı ifade, tasvir ve görsellerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna” karar vermişti..

Kitabın tanıtım bülteninden:

“Başkomser Nevzat 2 – Tapınak Fahişeleri”

Bir Usta Yazar, İki Usta Çizer, Üç Çarpıcı Çizgi Roman

Ahmet Ümit okurlarının zihinlerinde canlandırdığı dünyası bu kez çizgi dünyamızın iki ustası İsmail Gülgeç’le Aptülika’nın kareleriyle hayat buluyor. Ümit’in polisiye roman ve öykülerinin efsanevi kahramanı Başkomser Nevzat, bizi bu üç çarpıcı macerada, yardımcıları Komiser Ali ve Kriminolog Zeynep’le beraber İstanbul’un kadim semtlerinden farklı toplumsal yaşantıların dünyasına, insanın aşk ve onurunu korumak için neler yapabileceği ile yüz yüze getiriyor.

Ne garip değil mi polis?
Ben sahte peygamberlerden medet umdum,
satanist kardeşim şeytandan medet

edebiyathaber.net (28 Haziran 2024)

Yorum yapın