Cahide Birgül’ün son romanı “Eflatun Koza” yeniden raflarda

Temmuz 28, 2022

Cahide Birgül’ün son romanı “Eflatun Koza” yeniden raflarda

Cahide Birgül’ün son romanı “Eflatun Koza” Kafka Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Romanlarında, yalnızlık, aşk, aile içi çatışma, bunalım, huzursuzluk, tek başınalık ve insani ilişkilerdeki bozulma, yozlaşma, yabancılaşma gibi temalara yer veren Cahide Birgül, Eflatun Koza’da okuru kendi uçurumlarına bakmaya zorluyor. 

Kafka Kitap, 90’ların sonunda kaleme aldığı romanlarla edebiyata güçlü bir giriş yapan Cahide Birgül’ün romanlarını yeniden okurlara ulaştırıyor. Daha önce Birgül imzalı Gölgeler Çekildiğinde, Geceye Uyananlar, Ah Tutku Beni Öldürür müsün adlı romanlarını yayımlayan Kafka Kitap, yazarın Eflatun Koza son romanını Şebnem Soral Tamer editörlüğünde edebiyatseverlere sunuyor.

“Kahvaltıdan sonra Ece’nin dolabını açtım. Keskin bir naftalin kokusu burnuma doldu. Annem yeni naftalin paketleri asmış olmalıydı. Sanırım o kokunun etkisiyle Ece’nin bu zamana ait biri, benim kardeşim değil de çok çok eskiden yaşamış ve ölmüş yaşlı bir akrabam olduğu fikrine kapıldım. Böyle düşününce birden uzaklaşıverdim ondan. Eti etimden koptu sanki, hafifledim. Kırmızı bir kazak, siyah bir kot ve onun giymeye kıyamadığı süet botlarını aldım dolaptan. Annem hiç istemez ona ait şeyleri giymemi. Ece’yi hatırlatıyormuşum ona. Her öyle dediğinde, “İyi ya, belki beni o sanıp daha çok seversin?” diye lafı oturtmak gelir içimden ama diyemem tabii. Düşündüklerini söyleyebilenlerden olmadım, o aşamaya hiç gelemedim. Aklımdan geçenleri eleme dönüştürebiliyorum ancak.”

CAHİDE BİRGÜL HAKKINDA

1956 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi Mimarlık (ADMMA) bölümünden mezun oldu. Pazartesi dergisi ve Radikal gazetesinde yazılar yazdı. Kaleme aldığı radyo oyunları TRT Ankara Radyosu’nda seslendirildi. Emin Bey Pansiyonu adlı oyunu 1999 Devlet Tiyatroları Tiyatro Oyunu Yarışması’nda üçüncülük kazandı. Birgül, 2009 yılında hayata veda etti. 

edebiyathaber.net (28 Temmuz 2022)

 

Yorum yapın