Çağdaş İngiliz edebiyatının ustalarından Peter Ackroyd tekinsiz, gizemli bir romanla karşımızda

Haziran 7, 2022

Çağdaş İngiliz edebiyatının ustalarından Peter Ackroyd tekinsiz, gizemli bir romanla karşımızda

Peter Ackroyd’un “Bay Cadmus” adlı romanı, Şahika Tokel çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İngiliz kasabası Küçük Camborne’da, birbirine yakın evlerde yaşayan Bayan Finch ve Bayan Swallow geçmişteki suçlarını, pişmanlıklarını geride bırakmış, sakin bir hayat sürmektedir. Bir gün evlerinin arasındaki boş eve Theodore Cadmus adında, kimsenin bilmediği Akdeniz adasından gelen bir yabancı taşınır. Ve kendilerini güvende hissettikleri rutin hayatları yavaş yavaş bozulur.

Bay Cadmus’un gelişi sadece onların hayatını değil kasabadaki hayatı da etkiler. Uzun zamandır konuşulmayan sırlar, biriktirilmiş kinler açığa çıkar. Bununla da kalmaz, kendi halinde bir kasaba olan Küçük Camborne’da suç işlenmeye başlar.

Çağdaş İngiliz edebiyatının ustalarından Peter Ackroyd, bu kitabında okuru tekinsiz, gizemli bir yolculuğa çıkarıyor.

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Peter Ackroyd 1949’da Londra’da doğdu. Cambridge Üniversitesi’ni bitirdi. Yale Üniversitesi’nde araştırmacı olarak bulundu. “Spectator” dergisinde yayın yönetmenliği, “The Times” gazetesinde de baş kitap eleştirmenliği görevlerinde bulundu. Ayrıca çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı.

Ackroyd’un ilk romanı “The Great Fire of London” (“Londra Yanıyor”, çev. Aslı Çelik, 2002) 1982’de yayımlandı.” Türkçeye çevrilen öteki romanları: Booker Ödülü’ne aday gösterilen “Chatterton” (1987; çev. Füsun Elioğlu, YKY, 1995), “English Musi”c (1992; “İngiliz Müziği”, çev. Oya Dalgıç, YKY, 1995), “The House of Doctor Dee” (1993; “Doktor Dee’nin Evi”, çev. Özcan Kabakçıoğlu, YKY, 2004), “Dan Leno and the Limehouse Golem” (1995; “Cinayet Sanatı”, çev. Burçin Karamercan, 2016), “Hawskmoor” (1985; çev. Gül Tekay Baysan-Candan Baysan, YKY, 2006), “First Light” (1989; “İlk Işık”, çev. Mehmet H. Doğan, YKY, 2007), “The Fall of Troy” (2006; “Troya’nın Düşüşü”, çev. Mehmet H. Do-ğan, YKY, 2009), “Casebook of Victor Frankenstein” (“Victor Frankenstein’in Vaka Defteri”, çev. Duygu Akın, YKY, 2010).

Romanlarının yanısıra Edgar Allan Poe, William Blake, Thomas More, Charles Dickens ve T. S. Eliot gibi ünlü yazar ve düşünürleri çağları ve çevreleriyle birlikte ele aldığı biyografileriyle ve Thames nehri ve Londra üzerine yazdığı incelemelerle de tanınan Ackroyd’un şiir ve deneme kitapları da vardır.

edebiyathaber.net (7 Haziran 2022)

Yorum yapın