Masthead header

Bukowski, yazmak ve şiir üzerine düşüncelerini anlatıyor

Çizim: Alp İz

Asla gündüz yazmam. Çıplakken alışveriş merkezinde koşmak gibi bir şey gündüz yazmak. Herkes seni görür. Gece… işte o zaman numara çekebilirsin… sihir.

İlkokulun bahçesindeyken “şair” ya da “şiir” sözcüğü telaffuz edildiğinde bütün çocuklar gülüp alay ederlerdi. Şimdi anlıyorum nedenini, çünkü sahte bir üründür şiir. Yüzyıllardır sahte, züppe ve kökleşmiş. Aşırı-hassas. Aşırı-değerli. Çöp yığını bana sorarsan. Yüzyıllardır şiir niyetine çöp üretiliyor. Sahtekarlık, kalpazanlık.

Birkaç iyi şair var tabii ki, beni yanlış anlama. Li Po adında Çinli bir şair var örneğin. Çoğu şairin kendi bokuyla on iki-on dört sayfada katamayacağı kadar duygu, gerçeklik ve tutkuyu dört-beş yalın dizeye sığdırabilen bir şair. Şarapçıydı da üstelik. Şiirlerini tutuşturup nehirde yüzdürür, şarap içermiş. İmparatorlar onu çok severmiş, çünkü ne dediğini anlarlarmış… Ama, tabii ki, sadece kötü şiirlerini tutuştururmuş. (gülüyor)

Benim yapmaya çalıştığım, hayatın fabrika işçisi boyutunu edebiyata katmaktır… işten eve döndüğünde dırdır eden karısı. Sıradan insanın gündelik gerçekliği… yüzyılların şiirinde pek söz edilmeyen bir şey. Yüzyılların şiirinin bok olduğunu söylediğim kayıtlara geçsin. Utanç verici.

Bukowski yalnızlığı anlatıyor>>>
Bukowski tembelliği anlatıyor>>>
Bukowski güzelliği ve çirkinliği anlatıyor>>>
Bukowski kadınları anlatıyor>>>

Interview, Eylül 1987

Fotoğraf: Mark Hanauer

edebiyathaber.net (25 Eylül 2012)

 • cahit gün - 03/01/2018 - 17:35

  Nehir -aktı
  Ay -döküldü
  Ay ışımayı unuttu -ben de unuttum kendimi
  Orada öyle otururken.
  Şarap içerken kuşlar uzak,
  Şarkı uzaktı.
  Ve hiç kimse yoktu.

  Li Po (Li Bai)cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r