Masthead header

Bu kitapta her yönüyle insan anlatılıyor

Ayşe Bilge Selçuk’un İnsan Her Koşulda adlı kitabı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi, gelişimsel psikoloji ve psikopatoloji uzmanı Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un her yönüyle insan olmayı anlattığı İnsan Her Koşulda adlı kitabı çıktı.

Arka Kapak Yazısı:

“İnsanı insan yapan aklı kadar kalbidir de…”

İnsanın yaşam yolculuğu zorludur. Tıpkı çocukların hızla boy attıkları gelişme dönemlerindeki “büyüme ağrıları” gibi, psikolojik gelişmede de zorlanma büyümeyi beraberinde getirir. Zorlanma yoksa, gelişme de sınırlıdır.

İnsan bazen çocuktur, bazen anne, bazen baba… Bazen isyankârdır, korkularına kapılan ve şiddete yönelendir. Bazen de rehberlik eden, destan yazandır. Empati de şefkat de ona dairdir. Şartlar değişir, düşünceler, duygular, tepkiler değişir, her deneyim değişim yaratır. Ancak, insan her koşulda insandır.

  • İnsanı insan yapan özellikler nelerdir?
  • İnsan neyi neden yapar?
  • Bebeklikten başlayan, hatta kuşaklar arası devam edebilen eğilimler insan gelişimini nasıl etkiler?
  • Olumsuz yaşantıların getirdiği döngü nasıl kırılabilir?

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi, gelişimsel psikoloji ve psikopatoloji uzmanı Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, bu kitapta, tüm zayıf yanlarına rağmen, insanın “insan olmak” için gösterdiği müthiş çabayı anlatıyor. Yer yer bilimsel çalışmalara, bazen edebiyata, sinemaya bakıyor. İNSAN HER KOŞULDA, bağımlı olmadan bağlı kalmayı, toplumun içindeyken de kendi olabilmeyi, büyümekten öte yetişmeyi, hayatta kalmayı değil yaşamayı tarif eden, hem akla hem kalbe yaslanarak “Bu kısırdöngüden çıkış var!” diyen, kendisinden başlayarak insanı anlamaya ve yine kendisinden başlayarak çocuğunu yetiştirmeye yönelen herkes için rehber.

“Ayşe Bilge Selçuk araştırmalarındaki bilimsel titizliği ile akıcı ve anlaşılır anlatımını birleştirince ortaya çıkan yazıları okumak zevkli, zihin açıcı. Anne-babalık ya da insan gelişimi hakkında kalıp bilgilerin ötesine geçmek isteyen, ne olup bittiğini sahiden merak edenler, anlamak isteyenler için bir kitap.”

Yankı Yazgan

Yazar Hakkında:

Ayşe Bilge Selçuk, TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde dereceyle tamamladı. Yüksek lisans eğitimi döneminde, anayasa hukuku profesörü Mümtaz Soysal’ın sosyal araştırma asistanı olarak çalıştı; TBMM’deki danışman kadrosunda görev yaptı. Ardından Avustralya’ya giderek, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bursu ile Melbourne Üniversitesi Psikoloji ve Davranış Bilimleri Bölümü’nden gelişimsel psikoloji doktorasını aldı.

2003 yılından bu yana Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi. 2012’de beraber araştırma yaptığı meslektaş ve öğrencilerini Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı ismi altında bir araya getirdi; burada yürütülen çalışmaların mentorluğunu üstlendi. Gelişimsel psikolojide profesör olduktan sonra, klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Uzmanlık alanları, sosyal-duygusal-bilişsel gelişim, mizaç-kişilik ve çocuk yetiştirme. Bilimsel çalışmaları, çocukluk dönemi başta olmak üzere, insanın gelişimi ve psikolojik sağlığına etki eden mizaç ve çevre özelliklerini inceliyor. Bu konularda seminer ve eğitimler veriyor.

Ayşe Bilge Selçuk’un bilimsel dergi ve kitaplarda yer alan seksen civarında yayını, gazete ve dergilerde yayımlanmış doksan kadar makalesi, iki yüzden fazla kongre sunumu var. “Ana-Babalık: Kuram ve Araştırma” kitabının editörlerinden. Araştırmaları ZDF, SBS, CNN, Guardian gibi belli başlı yabancı ve pek çok yerli yazılı-görsel medyada yer buluyor.

Çocukların psikolojik gelişimi ve sağlığına yönelik araştırmaları sebebiyle, 2015-2018’de Queensland Üniversitesi tarafından Ayşe Bilge Selçuk’a Onursal Kıdemli Araştırmacı unvanı, 2009 yılında Prof. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Ödülü verildi.

Defne ve Rüya’nın şanslı annesi, Aras’ın yetişmesinin şanslı bir takipçisi…

edebiyathaber.net (27 Kasım 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r