Bu kitap kadınlar ve güç hakkında

Mayıs 17, 2024

Bu kitap kadınlar ve güç hakkında

Tarihçi yazar Katherine Pangonis’in yazdığı Kudüs’ün Kraliçeleri Duygu Filiz İlhanlı çevirisi ile Beyaz Baykuş Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Tanıtım metninden

Soylu kadınların mücadeleleri,  güç, güçlerini kısıtlayan etkenler ve onların mirası üzerine tahakküm kuran erkek yazarlar ile tarihçiler hakkında bize bir hikaye anlatan “Kudüs’ün Kraliçeleri” okura kadın hükümdarlardan oluşan olağanüstü bir hanedanın tarihini sunuyor.

Haçlı Devletleri içindeki istikrarsızlık ve kriz hali, kadınları sadece güç sahibi adamların eşleri, anneleri, kızları ve kız kardeşleri olarak gölgelerden çıkararak Ortadoğu politikalarında büyük bir etkiye sahip; Kudüs Kraliçeleri, Antakya Prensesleri ve Trablus ile Urfa Kontesleri olarak görünür hale getirdi.

Tarihçi yazar Katherine Pangonis, Kudüs’teki Eski Şehir’de ve Türkiye, Lübnan, Ürdün, Fransa’daki pek çok otel odası, kafe ve antik şehirlerde yazdım dediği Kudüs’ün Kraliçeleri’nde . 1099 yılından Selahaddin Eyyubi’nin 1187’de Kudüs’ü fethine kadar geçen sürede Ortadoğu’da hükmeden kadınların yaşamlarını gözler önüne seriyor.

Arka kapak yazısı

ONLAR SESSİZ KALMAYI DEĞİL KURALLARI DEĞİŞTİRMEYİ SEÇTİLER.

Haçlı Devletleri’nin tarihi ezici bir çoğunlukla eril öfke, erkeksi güç, bağnazlık ve kana susamışlıkla örülüdür. Buradan bakıldığındaysa diğer yanda sadece doğurganlıkla eşleştirilen, cinsel objeye indirgenen zayıf varlıklar, entrikacı koca karılar, korkunç cadalozlar şeklinde karikatürize edilen kadınlar ya da sessiz ve erdemli genç kızlarla doludur.

Ancak dünya tarihi boyunca üç büyük semavi dinin çarpıştığı, belki de en çok kanla yıkanan bu kıyıların gölgede kalmış tarihinde, dünyaya meydan okuyan ve oyunun kurallarını yeniden yazan prensesler, kontesler ve soylu kadınlar vardı.

Dünyaca ünlü ortaçağ tarihçisi Katherine Pangonis, tarih yazımının susturulmuş kadınlarının güç hikâyelerine yeniden hayat veriyor. Basmakalıp kadınlık kavramlarını alaşağı ederek, 1099 yılından, Selahaddin Eyyubi’nin 1187’de Kudüs’ü fethine kadar geçen sürede Ortadoğu’da hükmeden kadınların nefes kesen yaşamlarını tarihi belgelere dayanarak aktarıyor. Kudüs’ün Kraliçeleri’nde, yoğun istikrarsızlık ve en çetin savaş dönemlerinde onların hem yönetmeye hem de kendileri için daha fazla güç elde etmeye nasıl muktedir olduklarını soluksuz okuyacaksınız.

Yazar hakkında

Katherine Pangonis, Akdeniz ve Ortadoğu’daki Ortaçağ dünyası üzerine uzmanlaşmış bir tarihçidir. Oxford Üniversitesi ve University College of London’dan (Londra Üniversitesi Akademisi) edebiyat ve tarih alanlarında yüksek lisansı bulunmaktadır. Tarihsel anlatılarda kadınların sesine yeniden yer verilmesi, tarihin az çalışılmış alanlarını yeniden inceleme ve bunları kamuoyuna sunma konusunda özel bir ilgisi var. Seyahat etmediğinde ve araştırma yapmadığında zamanını İngiltere ile Fransa arasında geçirmektedir.

Yorum yapın