Bu dünyadan Virginia Woolf geçti

Mart 29, 2012

Bu dünyadan Virginia Woolf geçti

Dün İngiliz feminist, yazar, romancı ve eleştirmen Virginia Woolf'un ölümünün 70'inci yıldönümüydü. Woolf, 28 Mart 1941'de 59 yaşında hayatına son verdi.

Modernist hareketin en önemli kişilerinden biri olarak tarihe geçen ve roman türünün gelişimine büyük katkıda bulunan Virginia Woolf, 25 Ocak 1882'de Londra'da dünyaya geldi.

Victoria Devri'nin tanınmış yazarlarından olan Sir Leslie Stephen'ın kızı olan Woolf, kadınların ikinci planda kalması nedeni ile okula gönderilmedi. Fakat kendisini babasının kütüphanesinde geliştiren Woolf, 1895 yılında bir gazetede kısa hikâyelerini yayınlattı.

Bloomsbury Grubu

1904'te babasının ölümünden sonra kardeşleriyle Bloomsbury'ye taşınması hayatında ciddi bir dönüm noktası oluşturdu.

Bloomsbury Grubu, içinde birçok ünlü edebiyatçıyı barındıran ve cinsel konulardaki özgürlükçü tavırlarıyla tanınan bir grup entelektüelden oluşuyordu.

Grupta bulunan birçok kişi eşcinsel ya da biseksüeldi. İnsanlar onları etik bir grup olarak görüyorlardı.

Grupta John Maynard Keynes, E. M. Forster, Roger Fry, Duncan Grant ve Lytton Strachey gibi ünlü kişiler vardı.

Evliliği

Virginia Woolf, 1912 yılında Leonard Woolf ile evlendi. Leonard Woolf, eşi için bir basımevi kurdu. Bu da Virginia Woolf'un yazdığı kitapları yayımlatması için bir fırsat oldu.

Ölümü

Woolf, “Perde Arası” adlı romanını yazdığı sıralarda artık kendini yeterince yetenekli hissetmiyor, yeteneğini kaybettiğini düşünüyordu.

Savaş korkusu, yeteneğini kaybetmenin vermiş olduğu stres, dehşet ve korku sonucu ruhsal bunalıma giren Woolf, 28 Mart 1941'de içinde bulunduğu duruma daha fazla dayanamayıp evlerinin yakınlarında bulunan Ouse Nehri'ne ceplerine taşlar doldurarak atlayıp intihar etti.

Feminist hareketin klasik bir kitabı…

Woolf'un 1929 tarihli “Kendine Ait Bir Oda”, feminist hareketin klasik bir kitabı olarak kabul ediliyor.

Kadın hareketinin elden düşürmediği önemli kitaplardan biri olan “Kendine Ait Bir Oda”, Virginia Woolf'un belki de en kolay okunan kitabı. Çünkü konu çok somut: “Kadın ve Edebiyat”

Erkeklerin kadınlara bıkıp usanmadan tekrarladıkları “ezeli” ve de “ezici” bir soru var: “Bizler kadar düşünme yeteneğiniz olduğunu ileri sürüyorsunuz. Madem öyle, neden Shakespeare gibi bir deha çıkaramadınız?”

Virginia Woolf, bu “yakıcı” soruya, tarihsel ilişkilerin kökenine inip kütüphane raflarında şöyle bir gezindikten ve de kısa bir kadın edebiyatı tarihçesi çıkardıktan sonra esaslı bir yanıt getiriyor. Ve şöyle sesleniyor kadınlara:

“Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!..”

Eserleri… 

* Dışa Yolculuk (1915)
* Gece ve Gündüz (1919)
* Jacob'un Odası (1922)
* Mrs. Dalloway (1925)
* Deniz Feneri (1927)
* Orlando: Bir Yaşamöyküsü (1928)
* Kendine Ait Bir Oda (1929)
* Dalgalar (1931)
* Londra Manzaraları (1931)
* Flush, Bir Köpeğin Romanı (1933)
* Yıllar (1937)
* Üç Gine (1938)
* Perde Arası (1941)
* Virginia Woolf'un Günlükleri
* Pazartesi ya da Salı

Kaynak: cnnturk.com (29 Mart 2012)

Yorum yapın