“Ben Okurum”un yeni konuğu Zülfü Livaneli

Kasım 5, 2020

“Ben Okurum”un yeni konuğu Zülfü Livaneli

Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum”un yeni sezondaki ilk bölümünde Dostoyevski’nin ölümsüz eseri “Suç ve Ceza”yı Zülfü Livaneli ile konuşuyor.

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda gerçekleşen, sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum” adlı podcast’i yaz tatilinin ardından geri dönüyor. Suç ve Ceza’yı “dünya tarihinde yazılmış en büyük kitaplardan bir tanesi” diye tanımlayan Livaneli, Dostoyevski içinse “Sadece insanların ruhlarındaki kargaşayı anlatarak, iklimi ve yaşanan ortamı hissettirebilmek çok büyük bir ustalık. Yani Dostoyevski’nin bir yazı sırrı var.” diyor.

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast’in her bölümünde farklı bir kitaba odaklanıyor. Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren “Ben Okurum” podcast’inin her bölümüne farklı bir isim konuk oluyor.

Başarır ve Livaneli dinleyicileri; romanın kendi kadar ünlü kahramanı Raskolnikov’un ruhundaki karmaşaya tanık olmaya, 19. yüzyıl Rus edebiyatının derinliklerine dalmaya ve Dostoyevski’nin çalkantılı hayatı hakkında bilgi edinmeye davet ediyor.

19. yüzyıl Rus romanını ulaşılmaz bir doruk olarak gördüğünü dile getiren Zülfü Livaneli, dönemin Rus sanatçılarını ise “Rus romancıların, edebiyatçıların ve müzisyenlerin Rus halkına karşı duydukları bir şefkat var. Anlattıkları insanları bir şefkat duygusuyla sarıp sarmalıyorlar. Bence Rus romancıları o dönemin diğer edebiyatçılarından ayıran bu şefkat duygusu ve sıcaklık.” diye anlatıyor. Usta yazar sözlerine “Dostoyevski Raskolnikov’u yazarken yalnız Raskolnikov’u yazmıyor. Evrensel insanlık meselelerinin, insanın içindeki o karanlığın, suç eğiliminin derinliklerine iniyor” diye devam ediyor.

 “Ben Okurum”un yeni bölümünde Suç ve Ceza’nın en can alıcı bölümlerinden bazıları da, Başarır’ın sesinden dinleyicilere ulaşıyor.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

edebiyathaber.net (5 Kasım 2020)

Yorum yapın