“Belleğin Peşinde: Yeni Bir Zihin Biliminin Doğuşu” yayımlandı

Ağustos 23, 2016

“Belleğin Peşinde: Yeni Bir Zihin Biliminin Doğuşu” yayımlandı

bogazici-010816-belleginpesinde-conEric R. Kandel’in “Belleğin Peşinde: Yeni Bir Zihin Biliminin Doğuşu” adlı kitabı, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, ‘Beyin anıları nasıl yaratır?’ sorusuna yanıt arayan Belleğin Peşinde kitabını bilim meraklısı okurlarıyla buluşturuyor. Belleğin Peşinde, zihin bilimi alanında çığır açan Nobel ödüllü bilimci Eric R. Kandel imzasını taşıyor.

Zihin dünyamızı bir bütün kılan, belleğimizdir. Bizi biz yapan, öğrendiklerimiz ve hatırladıklarımızdır. Nobel ödüllü bilimci Eric R. Kandel Belleğin Peşinde’de, zihin biliminin tarihi ile belleği anlama konusundaki bireysel merakının öyküsünü birleştiriyor. Bilişsel psikoloji, sinirbilimi ve moleküler biyolojiyi bir araya getiren zihin bilimi, farklı ülkelerden bilimcilerin sordukları sorular ve attıkları adımlarla şekillenmiş yeni ve güçlü bir bilim dalı.

Belleğin beyindeki nöron devrelerine nasıl işlendiğini ortaya koyarak zihin bilimi alanında çığır açan Kandel, çalışmalarına ilham veren ve onu yönlendiren bilim insanlarının çalışmalarını anlatısına katarak, 20. yüzyılın zihin araştırmalarının geniş bir özetini de sunuyor.

Anılar ile tarihi, modern biyoloji ile davranış araştırmalarını sürükleyici bir anlatımla işleyen Belleğin Peşinde, Kandel’in Nazi işgali altındaki Viyana’da geçen çocukluk günlerinden başlayıp, 20. yüzyılın önde gelen bilimcileriyle birlikte başardığı keşiflere yol alıyor. Kandel hem bireysel hem de bilimsel hayatında belleğin izinden giderken, okuru da bilimin renkli ve sürprizli dünyasıyla buluşturuyor.

Eric Richard Kandel

1929’da Viyana’da doğdu. 2000 yılında Fizyoloji-Tıp Nobel Ödülü’nü kazandı. Tıp fakültesinde psikanaliz ihtisası yaparken amacı belleğin nasıl çalıştığını anlamaktı. Labaratuvarında çalıştığı Harry Grundfest’in tavsiyesiyle sinir sistemini çalışmaya başladı. Büyük sinir hücrelerine sahip Aplysia californica üzerinde yaptığı deneylerle anıların beyinde nasıl şeklillenip depolandığına ilişkin temel prensipleri ortaya koydu. Columbia Üniversitesi’nde biyokimya ve biyofizik profesörü olan Kandel, Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde araştırmalarını sürdürmektedir. Nörobiyoloji ve Davranış Merkezi’nin kurucuları arasındadır. Beyin ve Davranış Araştırma Vakfı’nın bilim konseyi üyesidir. Belleğin Peşinde ile 2006 Los Angeles Times’ın bilim ve teknoloji alanında verdiği kitap ödülünü kazanmıştır.

edebiyathaber.net (23 Ağustos 2016)

Yorum yapın