Behiç Ak’tan çocuklara: “Bebek Annem”

Ocak 13, 2016

Behiç Ak’tan çocuklara: “Bebek Annem”

bebek-annemBehiç Ak’ın çocuklar için yazıp resimlediği “Bebek AnnemGünışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Çok sevilen mizah ustası, yazar Behiç Ak, Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği, Postayla Gelen Deniz Kabuğu ve Eve Giden Küçük Tren adlı çocuk romanlarından oluşan koleksiyonuna yenisini ekledi. Arkadaşının yüzünü güldürmek için küçücük bir kalbin ne büyük işler yapabileceğini muzip bir dille anlatan yazar, özgün desenleriyle de birbirinden ilginç karakterlere hayat verdi. Toplukonut kültürüne, tüketim toplumuna eleştirel bir bakış getiren roman, modern zamanların “normal” kavramını da çocukların düşsel penceresinden tartışmaya açıyor. Unutulan değerleri hatırlatan, dayanışmayı ve sevgiyi yücelten kitap, yetişkinlerin sıkıcı dünyasının dışında, kendi dillerini konuşan çocuklara hediye niteliğinde.

Yeni sınıfına alışmaya çalışan Ziya, okula hiç gelmeyen sıra arkadaşı Şule’yi her geçen gün daha çok merak etmektedir. Geç de olsa tanışan ikili, Şule’nin annesinin sağlığına kavuşması için sevginin iyileştirici gücünü ilmek ilmek örmeye başlar. Çocuklar; esrarengiz Kıpırdamayan Adam, tambaki balığı ve örgü kursundakilerin yardımıyla bir anneyi yeniden gülümsetebilecek midir?..

Behiç Ak

Samsun’da doğdu, İstanbul’da mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den bu yana Cumhuriyet gazetesinde çizdiği bant karikatürlerin yanı sıra tiyatro oyunu yazarlığıyla da tanındı. Karikatürleri yurtdışında sergilendi; Avrupa ülkelerinde sahnelenen Fay Hattı ve Tek Kişilik Şehir adlı oyunları ilgi gördü. Belgesel film alanındaki çalışmasıyla ödülül alan sanatçı, çocuk kitapları yazıp çizmeye yoğunlaştı. Güneşi Bile Tamir Eden Adam, Kedilerin Kaybolma Mevsimi, Galata’nın Tembel Martısı gibi, toplumsal eleştiriye dayalı dizisi “Gülümseten Öykü’ler” her yaştan okurun ilgisini topladı. İlk yayımlandığı Japonya’da ödul kazanan renkli öykü kitabı Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı, Günışığı Kitaplığı tarafından özgün bir tasarımla yenilendi ve Çince’ye çevrildi (2014). Otuz yıllık karikatur birikiminden bir seçkiyi Karikatur Kitabı (2012) adı altında topladı. Küçükler için felsefeye giriş niteliğindeki Benim Bir Karışım, Bizim Tombiş Taştan Hiç Anlamıyor, Bizim Tombiş Fiyonk Makarnayı Çok Seviyor, Ben Ne Zaman Doğdum? adlı kitapları da “Tombiş Kitaplar” dizisi olarak büyüyor. Behiç Ak, Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği adlı çocuk romanıyla Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü ve Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’nü kazandı. Postayla Gelen Deniz Kabuğu (2014) ve, Eve Giden Küçük Tren‘le (2015) genişleyen çocuk romanı koleksiyonuna son olarak Bebek Annem (2016) eklendi.

edebiyathaber.net (13 Ocak 2016)

Yorum yapın